Поширення психічної травматизації та ПТСР

24 липня 2024 о 14:53
1020

Наказом Міністерства охорони здоров’я (МОЗ) України від 19.07.2024 р. № 1265 затверджено Уніфікований клінічний протокол первинної та спеціалізованої медичної допомоги «Гостра реакція на стрес. Посттравматичний стресовий розлад. Порушення адаптації» (далі — УКПМД).

Єдині принципи профілактики, діагностики, лікування та спостереження пацієнтів, а також обґрунтування кадрового забезпечення та ресурсного оснащення закладів охорони здоров’я розроблені мультидисциплінарною командою фахівців, щоб забезпечити рівний доступ до ефективної медичної допомоги осіб із психічною травматизацією. До складу мультидисциплінарної робочої групи, яка працювала над розробкою протоколу, увійшли представники різних медичних спеціальностей: психіатри, дитячі психіатри, психотерапевти, психологи та клінічні психологи.

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), психічна травматизація є глобальною проблемою, причому майже 3/4 усіх випадків посттравматичного стресового розладу (ПТСР) припадають на країни з низьким та середнім рівнем доходу. В Україні, за різними оцінками, поширеність ПТСР варіює від 12 до >20% залежно від методології та тривалості проведення випробувань. Офіційні дані щодо загальної поширеності ПТСР в Україні наразі відсутні.

Так, станом на кінець червня 2024 р. в Електронній системі охорони здоров’я зареєстровано 27 544 українці з діагнозом «Посттравматичний стресовий розлад». З них 8888 особам встановили цей діагноз у 2024 р. Фахівці, які працюють з хворими на ПТСР, активно співпрацюють для розробки ефективних методів реабілітації.

Завдяки затвердженому УКПМД лікарі у всій Україні, що працюють з пацієнтами із гострою реакцією на стресову ситуацію (ГРС) та ПТСР, отримають уніфіковані настанови та зможуть надавати медичну допомогу з більшою ефективністю. Хворі матимуть рівний доступ до якісної й ефективної медичної допомоги.

Протокол призначений для лікарів загальної практики, сімейних лікарів, терапевтів, педіатрів, психіатрів, дитячих психіатрів, судово-психіатричних експертів, психотерапевтів, психологів та клінічних психологів.

Документ розроблено на основі клінічної настанови «Гостра реакція на стрес. Посттравматичний стресовий розлад. Порушення адаптації» з урахуванням сучасних вимог доказової медицини та міжнародних рекомендацій щодо медичної допомоги пацієнтам з ГСР та ПТСР.

Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.

Редакція журналу «Український медичний часопис» за матеріалами moz.gov.ua