У Дніпровському державному медичному університеті створюється новий музей

16 липня 2024 о 18:25
202

Музей історії анестезіології та інтенсивної терапії, який незабаром відкриється в Дніпровському державному медичному університеті (ДДМУ), стане першим в Україні. На кінець жовтня цього року у ДДМУ заплановано проведення великого симпозіуму, який присвячено 60-річчю створення спілки анестезіологів у Дніпрі та 50-річчю кафедри анестезіології та інтенсивної терапії. Музейні експонати «розкажуть» історію галузі, починаючи з маскового наркозу і закінчуючи сучасними методами анестезії.

Членкиня-кореспондентка НАН України Людмила Новицька-Усенко – засновниця музею, сподівається, що до цієї дати вдасться відкрити основну частину експозиції музею. Нагадаємо, що Людмила Василівна в 1981–1996 роки була ректоркою Дніпропетровської медичної академії, а згодом — Дніпровського державного медичного університету. Легендарна вчена-медикиня, яка відсвяткувала цього року 90-річний ювілей, вважається однією з родоначальниць дніпропетровської наукової школи анестезіологів.

Коли музей відкриється, завдяки його експозиції з’явиться можливість ознайомитися з історією розвитку анестезіології — як світової, так і української, зокрема дніпровської, і дізнатися чимало цікавих фактів. «На гравюрі XV ст. можна побачити ставлення наших предків до анестезії. Вона називається «Перший наркотизатор — Бог», і теж буде в нашому музеї. А ще тут вже є молитва анестезіолога. Вона з’явилася в Іспанії, завдяки перекладу ще за радянських часів вона є і у нас, — розповіла Л. Новицька-Усенко кореспонденту видання «Наше місто». — Я неодноразово розповсюджувала її текст серед колег. Чи читали вони цю молитву перед операціями? Це мені достеменно не відомо, але сподіваюся, що вона все ж таки стала колегам у нагоді».

За ті роки, які Л. Новицька-Усенко віддала медицині, в анестезіології, звісно, багато що змінилося на краще. Нові препарати, які створюються вченими, дають змогу робити процес обезболювання максимально нешкідливим для здоров’я пацієнта. Водночас професія анестезіолога залишається однією з найвідповідальніших у медицині. Згідно з дослідженнями, у яких брала участь і Людмила Василівна, вдалося виявити, що кращі анестезіологи виходять із сангвініків з холеричним нахилом. Ця людина має бути оптимістом, фізично та морально витривалою людиною. Бо як передозування, так і недостатнє введення наркозу є небезпечним для хворого. Причому наслідки непрофесійної роботи анестезіолога можуть з’явитись не одразу, а згодом.

Навіщо й для кого створюється цей музей? Насправді не тільки для тих, хто має відношення до анестезіології, і навіть не тільки для медиків, а для всіх, хто хоча б трохи цікавиться медициною, — зазначено в повідомленні ДДМУ.

Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.

Редакція журналу «Український медичний часопис» за матеріалами dmu.edu.ua; nashemisto.dp.ua