Для вступу до закладів освіти усіх рівнів необхідна лише 1 довідка

2 липня 2024 о 10:02
3667

Міністерство охорони здоровʼя (МОЗ) затвердило єдину форму медичної довідки, яка видається сімейним лікарем для зарахування дитини до закладів освіти всіх рівнів. Про це нагадав міністр охорони здоровʼя Віктор Ляшко 27 червня 2024 р. під час наради під головуванням Премʼєр-міністра України Дениса Шмигаля щодо підсумків 2023–2024 навчального року та підготовки закладів загальної середньої освіти до 2024–2025 навчального року.

Відповідні зміни затверджено наказом МОЗ України від 25.07.2023 р. № 1351 «Про організацію медичних оглядів дітей та інших осіб для зарахування їх до закладів освіти, дитячих закладів оздоровлення та відпочинку».

Коментар В. Ляшка

«МОЗ виступає чітко проти сидіння в чергах влітку заради отримання папірця для садочка чи школи, проти оглядів, проведених лікарями поспіхом, бо в черзі ще 50 пацієнтів за довідками, проти масових направлень на флюорографію тільки тому, що дитині виповнилося 14, 15, 16 або 17 років, тому що так вимагає наказ. Тому ми скасували такі морально застарілі норми. Натомість будуємо нову систему профілактики, яка орієнтована на реальні потреби кожної дитини, а не на формальні папірці — довідки для школи», — зазначив міністр охорони здоров’я України.

Докладніше про медичні огляди

Відтепер немає потреби проходити огляд у декількох лікарів, займати черги та отримувати довідки різної форми. Для вступу дитини до будь-якого закладу освіти видається уніфікована довідка № 086/о «Медична довідка (витяг з медичної картки амбулаторного хворого)». Зазначимо: медичні довідки, що видані до 1 жовтня 2023 р., вважаються дійсними протягом року. Обстеження дитини сімейним лікарем враховує всі базові вимоги для зарахування її до дитячого садочка та школи. Огляд включає збір анамнезу, повне фізикальне обстеження, перевірку наявності ознак гострої хвороби або хронічних станів, а також вимір зросту та маси тіла, дослідження гостроти зору, слуху (шепітної мови), постави та плантографії, інші обстеження. Лише в разі виявлення відхилень чи хвороб сімейний лікар спрямовує дитину до лікаря-спеціаліста. Обов’язково перед садочком та школою дитину оглядає лікар-стоматолог. Варто зауважити, що дитина може пройти медичне обстеження в будь-який зручний час протягом року, не чекаючи закінчення навчального року або ж початку літа. Результати цього обстеження є чинними впродовж року з дати його проходження. Медичні огляди для зарахування дитини до закладів професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти та інших закладів освіти проводяться у випадку, якщо цього потребує заклад освіти чи це вказано в умовах прийому на навчання.

Зазначимо, що для отримання довідки у дитини повинні бути обовʼязкові щеплення згідно з Національним календарем профілактичних щеплень. Медичні огляди для зарахування дитини до дитячого садка або школи є обов’язковими. В Україні для дітей використовуються наступні профілактичні медичні огляди:

  • новонароджених та дітей до їх вступу в дошкільні навчальні заклади;
  • дітей перед вступом до закладів освіти;
  • здобувачів дошкільної освіти;
  • здобувачів середньої освіти;
  • здобувачів інших рівнів освіти не є обов’язковими і проводяться, якщо цього потребують заклади освіти.

Обов’язкові медичні профілактичні огляди учнів закладів середньої освіти проводяться щорічно відповідно до порядку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України (КМУ) від 20 січня 2021 р. № 31. За результатом медичного огляду так само видається довідка № 086/о «Медична довідка (витяг з медичної картки амбулаторного хворого)». Під час обов’язкових медичних профілактичних оглядів лікарі оглядають та проводять обстеження учнів, роблять висновок про стан їх здоров’я, визначають групу для занять фізичною культурою, надають рекомендації щодо додаткових обстежень, лікування (за наявності показань), профілактичних щеплень, режиму харчування та здійснення інших заходів. Варто зазначити, що такі щорічні огляди необовʼязково мають проводитися перед початком навчального року. Нагадаємо, що наказ МОЗ від 16 серпня 2010 р. № 682 «Про удосконалення медичного обслуговування учнів загальноосвітніх навчальних закладів», який передбачав, зокрема, необхідність направлення всіх дітей на флюорографію у віці 14, 15, 16 та 17 років, а направлення на огляд до лікарів-спеціалістів (дитячого хірурга, ортопеда-травматолога, офтальмолога, стоматолога тощо) у віці 6, 11, 14, 15, втратив чинність. А проведення медичних оглядів дітей перед вступом у заклади освіти наразі регулюється  наказом МОЗ від 25.07.2023 р. № 1351 «Про організацію медичних оглядів дітей та інших осіб для зарахування їх до закладів освіти, дитячих закладів оздоровлення та відпочинку».

Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.

Редакція журналу «Український медичний часопис» за матеріалами moz.gov.ua