Євроінтеграція у сфері охорони здоров’я: досягнення за 2 роки

26 червня 2024 о 10:22
683

В умовах повномасштабної війни Україна швидко і впевнено рухається на шляху до офіційного членства в ЄС. 23 червня 2024 р. минуло рівно 2 роки від дня набуття Україною статусу кандидата на членство в ЄС. Це рішення пришвидшило євроінтеграційний процес держави, зокрема і у сфері охорони здоров’я.

Досягнення за 2 роки

За 2 роки Україна збільшила частку виконання Угоди про асоціацію з ЄС у сфері громадського здоров’я на 15% (з 64% на кінець 2021 р. до 79% станом на сьогодні).

У вересні 2022 р. було ухвалено євроінтеграційний Закон України «Про систему громадського здоров’я». Наразі Міністерство охорони здоров’я активно працює над розробкою нормативно-правових актів на його виконання, в тому числі досягнуто відчутного прогресу в питанні захисту працівників від негативних факторів, які можуть супроводжувати робочі процеси, також ухвалено ряд актів у сфері санітарних та фітосанітарних заходів.

Водночас попереду багато задач, але ми маємо незмінну підтримку з боку ЄС. Так, на початку цього року Єврокомісія схвалила проєкт Twinning у сфері удосконалення заходів щодо протидії транскордонним загрозам. Значні зрушення також відбулися у сфері розбудови системи крові. Модернізація системи крові включає автоматизацію через системи «єКров» та електронну систему охорони здоров’я (ЕСОЗ), що дозволяє оперативно планувати і моніторувати запаси крові. На додаток, МОЗ було оновлено вимоги до суб’єктів системи крові, урядом затверджено Стратегію розвитку донорства крові до 2028 р. та ліцензійні умови для заготівлі та тестування крові.

Підвищення якості медичної допомоги та її наближення до європейських стандартів здійснюється в тому числі завдяки програмі міжнародного медичного партнерства, ініційованого Першою Леді України Оленою Зеленською під час Третього саміту перших леді та джентльменів, який відбувся 6 вересня 2023 р. Міжнародне медичне партнерство — програма співпраці між провідними українськими та закордонними медзакладами.ВЦ рамках міжнародного медичного партнерства підписано вже 45 меморандумів про співпрацю з провідними лікарнями 18 країн світу.Також протягом цих 2 років було укладено меморандуми про співпрацю між Міністерством охорони здоровʼя України та Міністерствами охорони здоровʼя 8 європейських країн, в які входять Франція, Польща, Німеччина, Румунія, Естонія, Латвія, Швеція, Данія.

Коментар Віктора Ляшка

«Для нас є особливо важливим налагодження якісної співпраці з державами — членами ЄС. Це є запорукою пошуку та реалізації найефективніших рішень як для реагування на виклики війни, так і продовження незмінного курсу реформування системи охорони здоров’я. Розширення співпраці та налагодження процесів постійного обміну досвідом є також основою для майбутньої взаємодії у сфері транскордонної медичної допомоги».

Реформування фармацевтичного сектору

28 липня 2022 р. Верховна Рада ухвалила Закон України «Про лікарські засоби», згідно з яким законодавство України і Європейського Союзу щодо лікарських засобів будуть впроваджувати єдині правила регулювання фармацевтичного ринку. Однією з рекомендацій Єврокомісії  є створення органу державного контролю (ОДК), яке і передбачається цим законом, а також визначено Європейською комісією як пріоритет на 2024–2025 рр.

У рамках реформування фармацевтичного сектору Україна отримала також схвалення двох пропозицій інструменту технічної допомоги та інформаційного обміну (Technical Assistance Information Exchange — ТАІЕХ) у сфері технічного регулювання косметики та біоцидних (дезінфекційних) засобів.

Інші напрями співпраці

Посилення міжнародних звʼязків з Європейським Союзом та залучення до інституцій ЄС є важливою частиною щоденної роботи команди МОЗ. Україна продовжує участь у програмі EU4Health, а також уклала адміністративну домовленість щодо доступу українських закладів охорони здоров’я до ІТ-системи European Reference Networks (ERN) і приєдналася до Critical Medicine Alliance, який був створений Єврокомісією з метою формування стратегічного запасу лікарських засобів у Європейському Союзі.

За 2 роки Україна значно просунулася на шляху до євроінтеграції у сфері охорони здоров’я, що включає вдосконалення законодавства, наближення медичних стандартів до європейських та активну співпрацю з країнами ЄС. Це відкриє нові можливості для пацієнтів та сприятиме інтеграції України у європейський медичний простір, включаючи розвиток медичного туризму.

Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.

Редакція журналу «Український медичний часопис» за матеріалами moz.gov.ua