Лист-роз’яснення НСЗУ щодо верифікації записів про пацієнтів

24 червня 2024 о 12:45
1076

Публікуємо до уваги читачів лист-роз’яснення Національної служби здоров’я України (НСЗУ) щодо верифікації записів про пацієнтів у Реєстрі пацієнтів центральної бази даних (ЦБД) електронної системи охорони здоров’я (ЕСОЗ) з Державним реєстром фізичних осіб — платників податків (№ 20366\7-15-24 від 14.06.2024 р.).

Субʼєктам господарювання у сфері охорони здоровʼя

Щодо верифікації записів про пацієнтів у Реєстрі пацієнтів ЦБД ЕСОЗ з Державним реєстром фізичних осіб — платників податків

Згідно з завданнями, покладеними на Національну службу здоров’я України (далі — НСЗУ), які визначено підпунктами 6–8 пункту 4 Положення про Національну службу здоров’я України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2017 р. № 1101, та відповідно до Порядку функціонування електронної системи охорони здоров’я, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.04.2018 р. № 411, на НСЗУ покладено функцію верифікації всіх даних, що зберігаються в центральній базі даних електронної системи охорони здоров’я (далі — ЦБД ЕСОЗ).

З метою забезпечення актуальності та достовірності відомостей про пацієнта, виявлення дублювання записів, а також забезпечення прозорості та раціональності оплати за надані послуги НСЗУ на постійній основі здійснює заходи з верифікації даних, які містяться у ЦБД ЕСОЗ.

Нагадаємо, що в ЦБД ЕСОЗ розроблено та запущено новий напрям верифікації записів пацієнтів та медичних працівників завдяки електронному обміну даними реєстрів ЦБД ЕСОЗ з Державним реєстром фізичних осіб — платників податків (далі — ДРФО).

Зауважимо, що верифікація даних пацієнта за реєстраційним номером облікової картки платника податків (РНОКПП) здійснюється на постійній основі — автоматично (без залучення медичного працівника) під час реєстрації та кожного разу при оновленні даних пацієнта, а також планово з визначеною періодичністю.

Верифікації підлягають прізвище, ім’я та по батькові (ПІБ) пацієнта, дата його народження, а також РНОКПП. Перевіряється як сам номер РНОКПП, так і у разі його відсутності в ЕСОЗ — інформація про відсутність у ДРФО або відмову від його присвоєння.

За результатом перевірки даних пацієнта системою автоматично встановлюються такі статуси верифікації:

  1. «Успішна верифікація» — якщо ПІБ пацієнта, дата його народження та РНОКПП в записі про пацієнта в ЕСОЗ збігається з даними в ДРФО; якщо інформацію про відмову пацієнта від РНОКПП підтверджено; дітям віком до 14 років, яким ще не було присвоєно РНОКПП (в записі про пацієнта відсутній РНОКПП та немає інформації про відмову від його присвоєння).
  2. «Неуспішна верифікація (потребує змін)» — свідчить про те, що дані запису пацієнта (ПІБ, дата народження чи РНОКПП) не збігаються з інформацією, зазначеною в ДРФО.
  3. «Потребує верифікації» — інформує про потребу проведення верифікації або в ручному режимі (на боці НСЗУ) або в автоматичному режимі (з ДРФО).

У такому разі жодних дій від лікаря не вимагається (навіть якщо статус верифікації більшості пацієнтів «Потребує верифікації»). До того ж такий статус жодним чином не блокує роботу лікаря з обліковим записом пацієнта. У разі виявлення невідповідності даних у записі пацієнта — для більшості пацієнтів дані будуть оновлені автоматично, після чого статус пацієнта зміниться на «Успішна верифікація». У такому разі додаткові дії від лікаря чи пацієнта не вимагатимуться.

Втім, якщо РНОКПП не оновиться автоматично (переважно це стосується жінок віком старше 16 років) — лікар має актуалізувати реєстраційні дані пацієнта. Якщо помилка допущена в його РНОКПП — необхідно спрямувати пацієнта подати звернення до НСЗУ з метою оновити дані. Зокрема, це можна зробити через онлайн-форму на вебсайті НСЗУ. У разі внесення змін лікарем до запису про пацієнта, подання нової декларації про вибір лікаря первинної медичної допомоги чи переподання тому ж лікарю не потрібне.

Підкреслимо, що у разі, якщо дані пацієнта не буде оновлено, в майбутньому лікар не зможе вносити відомості про нові декларації, рецепти, направлення, медичні записи про пацієнта, допоки дані не будуть оновлені. У випадку якщо дані пацієнта в ЕСОЗ відповідають даним у документах, які надав пацієнт, при цьому статус верифікації пацієнта «Неуспішна верифікація (потребує змін)» — необхідно спрямувати пацієнта до Державної податкової служби для оновлення даних.

Звертаємо вашу увагу, що у разі потреби оновлювати запис про пацієнта може та повинен саме той лікар, який надає медичну допомогу пацієнту на цей момент. Скеровувати пацієнта виключно на рівень первинної допомоги для оновлення даних у такому випадку є неприпустимим. Враховуючи зазначене, рекомендуємо лікарям періодично відстежувати статуси верифікації своїх пацієнтів через медичну інформаційну систему (МІС) та за потреби — оновлювати їх дані на коректні та актуальні.

Інформуємо, що постановою Кабінету Міністрів України від 25.04.2018 р. № 410 «Про договори про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій» визначено зобов’язання надавачів, з якими укладено договір про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій, зокрема вказано: згідно з підпунктом 13 пунктом 19 Типової форми договору про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій (далі — Типова форма) надавач зобов’язується своєчасно вносити до системи повну та достовірну інформацію, в тому числі медичну документацію та звіти про медичні послуги, медичні записи, записи про направлення і рецепти в порядку, встановленому законодавством, з урахуванням положень специфікації.

Також відповідно до пункту 16 Типової форми замовник (НСЗУ) має право згідно з підпунктом 3 здійснювати моніторинг відповідно до умов, визначених договором, та Порядку здійснення моніторингу дотримання надавачами медичних послуг умов договорів про медичне обслуговування населення; згідно з підпунктом 4 у разі виявлення порушень умов цього договору та/або факту надміру сплачених коштів проводити перерахунок сплачених коштів за надані медичні послуги надавачем та вживати інших заходів, що передбачені цим договором; згідно з підпунктом 5 зупиняти оплату за договором у випадках, установлених законодавством та цим договором.

Принагідно повідомляємо, що НСЗУ спільно з ДП «Електронне здоров’я» провели вебінар для медичних працівників «Верифікація даних пацієнта: нові напрями. Що змінилося?», на якому було розглянуто зміни, а також надано детальний алгоритм дій для отримання пацієнтом статусу «Успішна верифікація», та надаємо посилання на корисні матеріали:

Додаток: що важливо врахувати медичним фахівцям на 1 аркуші.

Заступник голови з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації Олександр РЯБЕЦЬ

Додаток

Що важливо врахувати медичним фахівцям

Інтеграція з Державним реєстром фізичних осіб — платників податків (РНОКПП)
Що верифікується
  • ПІБ пацієнта;
  • дата народження;
  • запис про РНОКПП
Спосіб верифікації
  • Автоматично
Коли здійснюється
  • За розкладом
  • Щоразу під час реєстрації чи оновленні даних пацієнта/медичного працівника
У разі виявлення невідповідності (якщо дані не збігаються) Для всіх пацієнтів, крім жінок віком старше 16 років та пацієнтів без РНОКПП:

  • коректний РНОКПП оновлюється автоматично

Для жінок віком старше 16 років:

  • статус верифікації пацієнта змінюється на «Неуспішна верифікація (потребує змін)». Лікарю необхідно оновити дані пацієнта вручну.
Що необхідно робити медичним працівникам (верифікація пацієнтів)
  • Контролювати статус верифікації пацієнтів, з якими лікар уклав декларацію, а також усіх пацієнтів, яким лікар (первинної чи спеціалізованої медичної допомоги) надає послуги;
  • якщо статус верифікації пацієнта «Неуспішна верифікація (потребує змін)»:

1) за потреби — оновити реєстраційні дані пацієнта в ЦБД ЕСОЗ (наприклад прізвище пацієнта після одруження/розлучення);

2) у разі необхідності — спрямувати пацієнта подати звернення на зміну даних про РНОКПП на сайті НСЗУ.

Якщо дані не буде оновлено
Якщо статус пацієнта не буде підтверджено:

з часом лікар не зможе створювати нові декларації, рецепти, направлення, медичні записи про пацієнта, допоки дані не будуть оновлені.

Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.

Редакція журналу «Український медичний часопис» за матеріалами nszu.gov.ua