На засіданні Державної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій (ТЕБ та НС), яке за дорученням Премʼєр-міністра Дениса Шмигаля провів 18 червня 2024 р. міністр охорони здоров’я України Віктор Ляшко, учасники обговорили ризики, пов’язані з епідситуацією та посиленням контролю якості питної води влітку, особливо під час віялових відключень електроенергії.
Зокрема, керівники місцевої влади, представники департаментів охорони здоровʼя та центрів контролю і профілактики хвороб (далі — ЦКПХ) в областях отримали доручення, які стосуються наступного:
- забезпечення населення якісною питною водою, наявності на підприємствах водопостачання запасу реагентів, знезаражувальних засобів і реактивів для очищення та знезараження;
- періодичності проведення моніторингу якості та безпеки питної води, що подається населенню, тощо.
Міністр наголосив на важливості посилити постійне інформування про вимоги щодо облаштування та експлуатації індивідуальних колодязів, ризиків вживання забрудненої питної води, заходів із знезараження питної води та профілактики гострих кишкових інфекцій, харчових токсикоінфекцій, ботулізму, холери.
Також В. Ляшко наголосив на необхідності проведення на місцях окремих нарад з керівниками департаментів охорони здоровʼя й медичних закладів щодо готовності до реагування на випадок спалаху інфекційних хвороб.
Вакцинація та ревакцинація дітей і дорослих
Серед пріоритетних рішень Державної комісії з питань ТЕБ та НС — проведення додаткового раунду вакцинації дітей та ревакцинації дорослих проти дифтерії та правця. За підсумками 2023 р. рівень вакцинації проти дифтерії та правця серед українців на 37% нижчий, ніж у країнах ЄС. У 2023 р. лише 151 697 дітей отримали щеплення. Решта — попри безперебійну наявність вакцини в медзакладах на рівні регіонів — пропустили щеплення. Найнижчі показники — у Закарпатській, Івано-Франківській та Тернопільській областях.
Коментар Віктора Ляшка
«Питання вакцинації проти дифтерії та правця — як дітей, так і дорослих — під час війни вкрай актуальне, особливо коли доступ до медичної допомоги може бути ускладненим чи тимчасово обмеженим. Дифтерія — досить тяжке інфекційне захворювання, правець — часто летальна хвороба, яка передається найчастіше через інфіковані рани. Жодна людина не має постраждати від хвороб, яким можна запобігти шляхом вакцинації. Медична система надає можливість отримати щеплення як у пунктах щеплень, так і завдяки виїзним сесіям у громадах. Тому батькам важливо перевіряти вакцинальний статус свій і дітей та в разі пропуску щеплення звернутися до найближчої амбулаторії та скоригувати графік щеплень», — наголосив міністр охорони здоров’я України В. Ляшко.
Щоб захистити дітей та дорослих від вакцинокерованих інфекцій та не допустити спалахів хвороб, особливо під час війни, міністр охорони здоров’я під час засідання наголосив на необхідності проведення додаткових раундів з імунізації проти кашлюка, дифтерії та правця серед дітей та ревакцинації дорослих. Зокрема, йшлося про проведення додаткових вакцинальних сесій у громадах: виїзди медичних бригад до віддалених районів та сіл, роз’яснювальна робота з батьками та посилена співпраця з освітянами і місцевою владою.
Вакцина АКДП забезпечує ефективний захист проти трьох небезпечних хвороб. Дифтерія уражує серце, нервову систему та нирки, правець — нервову систему, рівень смертності сягає 70%. Кашлюк легко передається дітям і дорослим. Він викликає сильний і неконтрольований кашель, у немовлят це може викликати небезпечну для життя затримку дихання (апное).
Перша ревакцинація дорослих проти дифтерії та правця згідно з Календарем профілактичних щеплень вакциною АДП-М проводиться у віці 16 років та далі кожні 10 років. Першу планову ревакцинацію дорослих, які раніше робили щеплення проти дифтерії та правця, проводять вакциною АДП-М у віці 26 років з подальшою плановою ревакцинацією АДП-М з мінімальним інтервалом кожні 10 років.
Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.
Редакція журналу «Український медичний часопис» за матеріалами moz.gov.ua