Комплексний підхід є ключовим для відновлення та надання повноцінного доступу населенню до медичних послуг в умовах війни. На конференції «Відновлення послуг з охорони здоров’я на рівні громади», організованій проєктом Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) «Підтримка реформи охорони здоров’я», яка розпочалася 6 червня 2024 р. в Києві, про це наголосив міністр охорони здоровʼя України Віктор Ляшко.
Коментар Віктора Ляшка
«Ми стоїмо і стаємо ще сильнішими. Попри щоденні атаки ворожої армії на критичну інфраструктуру, нам вдалося повністю відновити 517 об’єктів медичних закладів, на інших 353 об’єктах роботи ще ведуться. Однак повномасштабна війна триває, і 26 обʼєктів медичних закладів, що були відновлені, пошкоджені знову. У таких умовах ми за підтримки наших міжнародних партнерів докладаємо максимальних зусиль, аби українці мали доступ до необхідних медичних послуг. Співпраця з міжнародними та місцевими партнерами є надзвичайно важливою. Ми вдячні їм за підтримку — і фінансову, й експертну. Це дозволяє відновити доступ та одночасно підвищувати якість надання медичної допомоги. Разом ми знаходимо ефективні шляхи реагування на наявні виклики та забезпечуємо стабільний доступ до якісних медичних послуг у громадах України», — зазначив міністр охорони здоров’я України В. Ляшко.
Війна росії проти України значно ускладнила можливість надання вчасної та високоякісної допомоги, особливо в регіонах активних бойових дій та поблизу лінії зіткнення. Ключовим елементом забезпечення безперервних та якісних медичних послуг для збереження життя та здоровʼя населення є координація зусиль між різними секторами — медичним, соціальним та інфраструктурним.
Інтегрований підхід передбачає комплексне розв’язання проблем, що охоплює медичну, соціальну та психологічну підтримку населення. Такий підхід допомагає забезпечити доступність медичних послуг навіть у найбільш вразливих регіонах. Це доводять навіть перші кроки розпочатих програм відновлення, про результати яких говорили представники місцевої влади одних із найбільш постраждалих від війни регіонів: Дніпропетровської, Харківської, Чернігівської та Запорізької областей. Делегати від департаментів охорони здоров’я областей, а також керівники закладів охорони здоров’я, соціальних служб та громадських організацій у регіонах беруть участь у заході, аби надалі впроваджувати нові проєкти інтегрованої допомоги задля відновлення на місцях.
Під час заходу окрему увагу приділили міжнародним партнерам, що надають регулярну підтримку програмам відновлення України: Місії USAID в Україні, представництву Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) в Україні, представництву Світового банку в Україні, проєктам міжнародної технічної допомоги, зокрема проєкту USAID «Підтримка реформи охорони здоров’я» та іншим.
Коментар Девіда Елкінса
«З початку повномасштабного вторгнення сфера охорони здоровʼя в Україні зазнає значних збитків, а мільйони українців вимушені жити в умовах обмеженого доступу до медичних послуг. Протягом усього цього часу проєкт USAID «Підтримка реформи охорони здоров’я», як і багато локальних та міжнародних партнерів, активно працює над відновленням доступу українців до медичної допомоги. Тож наразі для нас критично важливо скоординувати наші зусилля для запуску інтегрованого підходу до відновлення, який допоможе покращити інфраструктуру охорони здоровʼя: відновити зруйновані медичні заклади, підтримати їх необхідним обладнанням та знаннями й забезпечити доступність медичних послуг, розширюючи мережу мобільних медичних бригад і телемедицини для надання допомоги у віддалених та постраждалих регіонах», — зауважив Девід Елкінс, керівник проєкту USAID «Підтримка реформи охорони здоров’я».
Координація зусиль між різними секторами — медичним, соціальним та інфраструктурним — є ключем до забезпечення безперервності та якості послуг зі збереження життя та здоров’я населення. На заході також наголосили на необхідності подолання ізольованості та фрагментарності надання медичних і соціальних послуг та поділилися успішними кейсами впровадження інтегрованої допомоги в різних регіонах країни.
Мобільні бригади та телемедицина
Особливу роль сьогодні відіграє також питання надання медичної допомоги з використанням мобільних медичних бригад та телемедицини, завдяки яким надається допомога, зокрема, у прифронтових регіонах. Так, використання засобів телемедицини у взаємодії «лікар-пацієнт» дозволяє лікарям віддалено консультувати пацієнтів, обмінюватися медично-діагностичними даними як з підопічним, так і з іншими фахівцями, а також віддалено стежити за станом здоровʼя пацієнта, використовуючи для цього спеціальні пристрої вимірювання артеріального тиску, пульсу тощо.
Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.
Редакція журналу «Український медичний часопис» за матеріалами moz.gov.ua