Новий метод доконтактної профілактики ВІЛ вже доступний в Україні

6 червня 2024 о 10:55
689

В Україні став доступним іноваційний метод доконтактної профілактики ВІЛ-інфекції.

Йдеться про ін’єкційний каботегравір тривалої дії (CAB-LA), що вводиться внутрішньом’язово й призначається людям, які мають підвищений ризик інфікування ВІЛ. Україна отримала цей препарат у рамках міжнародної співпраці за програмою PEPFAR (Надзвичайна ініціатива Президента США з надання допомоги у глобальній боротьбі з ВІЛ/СНІДом у світі).

У рамках пілотного проєкту каботегравір тривалої дії буде доступний для пацієнтів з групи ризику у двох медзакладах у Києві та Львові. Наразі завершується процедура реєстрації препарату.

Коментар Ігоря Кузіна

«Доконтакна профілактика є одним із доказових методів контролю за епідемією ВІЛ-інфекції у світі. За останні 3 роки кількість людей, які отримують доконтактну профілактику в Україні, зросла втричі. Україна була обрана однією з 5 країн серед країн — партнерів ініціативи PEPFAR, пріоритетних для розширення доступу до ін’єкційної форми доконтактної профілактики — каботегравіру тривалої дії. Це сучасний інноваційний препарат, який після завершення реєстрації буде доступний у медзакладах двох міст», — зазначив заступник міністра, головний державний санітарний лікар України Ігор Кузін.

Про профілактику ВІЛ-інфекції в Україні

У липні 2022 р. Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) включила каботегравір тривалої дії до рекомендацій з доконтактної профілактики, попередньо 20 грудня 2021 р. Управління з контролю за харчовими продуктами і лікарськими засобами США (Food and Drug AdministrationFDA) схвалило його. Доконтактна профілактика та антиретровірусна терапія є одними із вирішальних факторів впливу на зниження ризику передавання вірусу і захворюваності й смертності, пов’язаних з ВІЛ-інфекцією серед людей, які живуть із ВІЛ.

Поява препарату тривалої дії (CAB-LA) в Україні дозволить розширити доступ та охоплення послугами з доконтактної профілактики інфікування ВІЛ, а також профілактики ВІЛ-інфекції. Наявність ін’єкційного каботегравіру поряд з таблетованими формами доконтактної профілактики (TDF/FTC) розширює доступ до неї та дозволяє обирати: регулярний пероральний прийом препаратів чи інʼєкційний варіант пролонгованої дії.

Національна програма з доконтактної профілактики дозволяє безоплатно забезпечити антиретровірусними препаратами людей, які мають високий ризик інфікування ВІЛ. Послуга доступна у визначених медзакладах у кожному регіоні. За результатами 2023 р., програма доконтактної профілактики охопила 13 147 людей (на 4072 більше порівняно з 2022 р.). У 2023 р. нею скористалися 41% чоловіків, які мають секс із чоловіками (ЧСЧ); 19% людей, які приймають ін’єкційні наркотики; 1% людей, які надають сексуальні послуги за винагороду.

У 2023 р. профілактика, діагностика та лікування ВІЛ-інфекції були доступні пацієнтам у 322 медзакладах по всій країні. На 2024 р. договори із Національною службою здоров’я України на забезпечення медичних послуг для пацієнтів із ВІЛ уклали 367 закладів охорони здоров’я. У країні майже вдвічі збільшилася кількість обстежень за допомогою швидких тестів (до 1 257 646 у 2023 р. проти 647 949 у 2022 р.).

Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.

Редакція журналу «Український медичний часопис» за матеріалами moz.gov.ua