Через повномасштабну війну українська енергетична інфраструктура продовжує зазнавати системних атак з боку росії. Однак попри це Уряд та всі відповідальні відомства працюють, щоб стабілізувати ситуацію, — зазначив Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль під час засідання Уряду 17 квітня 2024 р.
Заява Дениса Шмигаля
«Попри наявні відключення та складну ситуацію громадяни матимуть доступ до медичних, соціальних та державних послуг. Уряд, енергетики та всі відповідальні відомства працюють у безперервному режимі, щоб максимально покращити ситуацію. По-перше, продовжуємо ремонти. Друге завдання — це децентралізація та забезпечення надійного енергопостачання для критичної інфраструктури. Ще один ключовий елемент — це енергоефективність. Четвертим завданням є збільшення видобутку енергоресурсів. Дякую всім енергетикам, які працюють 24/7 та з повною віддачею, аби відновлювати та посилювати нашу енергосистему», — зазначив Прем’єр-міністр України Д. Шмигаль.
Очільник Уряду наголосив, що зараз перед кожним міністерством стоїть завдання — забезпечити автономність закладів, які входять до їх компетенції. Це стосується як електроенергії, так і опалення.
Коментар Віктора Ляшка
«Сьогодні активно працюємо над забезпеченням української медичної системи альтернативними джерелами енергопостачання. Аби за умов аварійних відключень наші медзаклади працювали, і відключення електроенергії не вплинуло на процес надання медичної допомоги. Робимо все для підсилення української медичної системи попри виклики війни. Щоб розуміти реальну ситуацію в різних куточках України, регулярно спілкуємося з представниками місцевої влади та лікарень під час селекторних нарад, а також відвідуємо медзаклади, аби перевірити їх готовність, у ході робочих відряджень», — повідомив міністр охорони здоровʼя України Віктор Ляшко.
Заходи, яких вживають
Зараз українські лікарні забезпечені понад 11 тис. генераторів для безперебійного електроживлення. Понад 3 тис. генераторів було доставлено до медзакладів за час повномасштабної війни.
У разі аварійних відключень світла енергетичне обладнання спрацьовуватиме та постачатиме напругу в мережу. Таким чином медзаклади зможуть продовжувати функціонувати, а лікарі надаватимуть медичну допомогу пацієнтам. Наявність у лікарні зі стаціонарним відділенням щонайменше одного генератора є умовою для її контрактування із Національною службою здоров’я України (НСЗУ).
Крім того, лікарні мають бути забезпечені запасом пального на 120 год роботи. За дорученням Премʼєр-міністра обласні державні адміністрації, органи місцевого самоврядування мають відпрацювати маршрути доставлення пального до критичної інфраструктури на випадок, якщо понад 5 днів немає електроенергії.
Ще одним важливим питанням є забезпечення лікарень системами автономного водо- і теплопостачання. Зокрема, частина лікарень мають власні свердловини та котельні, що робить їх ще більш стійкими.
962 медзаклади мають окрему свердловину, яка надасть безперебійний доступ до води і допоможе зберегти санітарно-гігієнічні норми роботи. 509 медзакладів спроможної мережі забезпечені локальним теплопостачанням.
Також для забезпечення автономної роботи частина лікарень має станції супутникового інтернету «Starlink» — встановлено вже 1185 таких станцій. Тому у разі критичних ситуацій, коли відсутня електроенергія і є перебої із мобільною мережею, лікарні зможуть залишатися на звʼязку.
Крім того, лікарні оснащуються альтернативними та екологічними джерелами електроенергії — сонячними панелями та акумуляторами.
Вже понад 60 українських закладів охорони здоров’я мають сонячні станції з акумуляторами, які накопичують енергію. Вони встановлені коштом різноманітних програм, благодійних фондів, урядів інших країн тощо. До кінця року передбачається оснащення 200 закладів охорони здоров’я сонячними станціями.
Також зазначимо, що протягом 2024 р. медзаклади України отримають 2000 систем збереження енергії в межах проєкту «Power for Health» від американської Благодійної організації «Direct Relief» за сприяння Міністерства цифрової трансформації України, Міністерства охорони здоров’я України та Благодійного фонду Євгена Пивоварова.
Нещодавно медзаклади у 20 областях України та Києві вже отримали 300 таких систем зберігання енергії. Пристрої забезпечать лікарні резервним живленням, тож медики зможуть продовжувати рятувати життя навіть під час знеструмлення чи перебоїв зі світлом.
Забезпечення українських лікарень альтернативними джерелами електроенергії та їх підсилення триватимуть й надалі, щоби медзаклади були готові до викликів та могли ефективно працювати за будь-яких умов.
Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.
Редакція журналу «Український медичний часопис» за матеріалами kmu.gov.ua, moz.gov.ua