Розроблено Порядок проведення моніторингу наркотичної та алкогольної ситуації в Україні

15 травня 2024 о 16:00
812

Міністерство охорони здоров’я України повідомляє про оприлюднення для громадського обговорення проєкту постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження  Порядку проведення моніторингу наркотичної та алкогольної ситуації в Україні».

Про документ

Документ розроблено з метою забезпечення належного рівня моніторингу ситуації, пов’язаної з наркотиками та алкоголем в Україні; організації передачі інформації, отриманої в результаті моніторингу партнерам; виявлення негативних тенденцій розвитку ситуації у сфері обігу наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, алкоголю, нових потенційно небезпечних психоактивних речовин (далі — ПАР); аналізу поточного стану ситуації у сфері профілактики немедичного вживання ПАР, лікування, ресоціалізації, діагностики та реабілітації; підготовки пропозицій щодо запобігання поширенню незаконного обігу ПАР; створення передумов для забезпечення доступу до якісної та заснованої на доказовій базі профілактики формування наркотичної та алкогольної залежності у населення, зменшення шкоди від вживання ПАР, діагностики та лікування психічних та поведінкових розладів внаслідок вживання ПАР у межах розбудови системи громадського здоров’я.

Вищезазначений проєкт постанови розроблений з урахуванням цілей наявних багатосторонніх міжнародних угод з контролю за наркотиками та іншими нормативно-правовими актами, зокрема, Планом дій Україна —  ЄС у сфері юстиції, свободи та безпеки (далі — План дій) та статті 21 Угоди про асоціацію між Україною, з однієї сторони, та Європейським Союзом, Європейським співтовариством з атомної енергетики і їхніми державами-членами, з іншої сторони (далі — Угода про асоціацію).

План дій встановлює ряд погоджених завдань і напрямів співробітництва та імплементації. Так, зокрема, у напрямку  безпеки передбачено сприяння співробітництву між компетентними державними органами, відповідними неурядовими і міжнародними  організаціями для вирішення соціальних аспектів проблеми наркотичної залежності і, зокрема, профілактики, лікування і реабілітації споживачів наркотиків.

Крім того, статтею 21 Угоди про асоціацію передбачено співробітництво сторін у питаннях, що стосуються боротьби з незаконним обігом наркотиків. Таке співробітництво спрямоване, у тому числі, на боротьбу з наслідками для здоров’я та соціальними наслідками наркозалежності.

У Меморандумі про взаєморозуміння між Міністерством охорони здоров’я України та Європейським моніторинговим центром з наркотиків та наркотичної залежності, який було підписано 28 січня 2010 р., висловлено наміри щодо розвитку структури взаємного співробітництва у сфері інформації з попередження та вирішення проблем незаконного вживання наркотиків у відповідності з міжнародними стандартами та стандартами ЄС, визначено, що інформація щодо явища наркотиків є важливим та обов’язковим інструментом для формування та імплементації політики щодо наркотиків та для оцінки ефективності заходів, спрямованих на зменшення проблем, пов’язаних із вживанням та незаконним обігом наркотиків, а також виявлено зацікавленість у розвитку обміну між сторонами та їх відповідними партнерами експертними знаннями та методологіями, спрямованими на розробку гармонізованих індикаторів наркотичної ситуації та інформаційних систем.

Наразі механізм збору даних у процесі проведення моніторингу наркотичної та алкогольної ситуації в Україні не є оптимізованим, а перелік суб’єктів моніторингу не є повним з огляду на розвиток електронної системи охорони здоров’я.

Враховуючи зазначене, існує нагальна потреба в удосконаленні та оптимізації методів безперервного отримання та проведення аналізу інформації, пов’язаної з наркотичною та алкогольною ситуацією в країні, для своєчасного виявлення негативних тенденцій розвитку ситуації, пов’язаної з формуванням наркотичної та алкогольної залежності у населення, нових загроз для національної безпеки, що виникають внаслідок незаконного обігу ПАР, у визначенні факторів, які їх викликають, в належному прогнозуванні розвитку наркотичної та алкогольної ситуації в країні, а також підготовці актуальних пропозицій щодо запобігання поширенню незаконного обігу ПАР.

Проєкт постанови Кабінету Міністрів України

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА

Довідка

ПОРЯДОК проведення моніторингу наркотичної та алкогольної ситуації в Україні

ІНФОРМАЦІЯ/ДАНІ щодо осіб, які померли внаслідок вживання психоактивних речовин…

ІНФОРМАЦІЯ/ДАНІ щодо кількості осіб, які вживають наркотичні засоби та психотропні речовини…

ІНФОРМАЦІЯ/ДАНІ про вилучення/виявлення наркотичних засобів або психотропних речовин…

ІНФОРМАЦІЯ/ДАНІ про здійснені медичні, соціально-економічні та інші профілактичні заходи…

ІНФОРМАЦІЯ/ДАНІ про здійснені заходи з соціально-психологічної реабілітації та соціальної адаптації…

ІНФОРМАЦІЯ/ДАНІ про лікування осіб з розладами психіки та поведінки внаслідок вживання психоактивних речовин

ІНФОРМАЦІЯ/ДАНІ щодо захворюваності, поширеності та лікування осіб з розладами психіки та поведінки внаслідок вживання психоактивних речовин

Куди надавати пропозиції

Зауваження та пропозиції приймаються протягом 30 днів з дня оприлюднення у письмовому або електронному вигляді за адресами: м. Київ, вул. Грушевського, 7, 01601, e-mail: [email protected], [email protected].

Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.

Редакція журналу «Український медичний часопис» за матеріалами moz.gov.ua