ЦГЗ проаналізував ефективність лікування туберкульозу за новітньою схемою

16 квітня 2024 о 11:33
807

Україна однією з перших у світі розпочала лікування від лікарськостійкого туберкульозу за інноваційною схемою BPaL/BPaLM і досягла його ефективності у 90% — на рівні, отриманому раніше у клінічних дослідженнях (Gupta A. et al., 2022).

Лікарськочутливий туберкульоз можна ефективно та недорого лікувати за допомогою 6-місячної схеми лікування з 4 препаратів. Однак лікарськостійкий туберкульоз набагато важче піддається лікуванню; в Україні його відмічають у 4000 людей.

Свій досвід упровадження BPaL/BPaLM наша країна презентувала в березні 2024 р. на віртуальній зустрічі учасників платформи ВООЗ для обміну інформацією та підтримки впровадження цього новітнього режиму лікування.

«Ми пишаємося тим, що попри повномасштабну війну росії проти України змогли дати шанс на одужання великій кількості людей з туберкульозом, адже цей режим не тільки значно скорочує терміни лікування (з 18 до 6 міс), а й демонструє високу ефективність та безпеку. Це дуже важливо в умовах міграції населення та утрудненого доступу до медичної допомоги», — наголосила лікарка-фтизіатриня Центру громадського здоровʼя (ЦГЗ) Олеся Медведєва, яка презентувала досвід нашої країни на платформі з прискорення зусиль впровадження BPaLM ВООЗ.

Режим BPaL/M — це новітня схема, що складається з таблетованих форм препаратів бедаквіліну, претоманіду, лінезоліду і в деяких випадках моксифлоксацину. Назву схемі дала абревіатура з перших літер назв цих препаратів. Завдяки режиму BPaL загальна тривалість лікування пацієнтів з лікарськостійким туберкульозом скорочується майже втричі — до 6–9 міс проти 18–24 міс, пацієнтам більше не потрібно протягом багатьох місяців отримувати болісні ін’єкції, а головне — цей режим дає значно більше шансів на одужання.

Україна почала впроваджувати схему лікування BPaL/BPaLM ще 2022 р., спершу в рамках операційного дослідження, а після затвердження нових стандартів медичної допомоги «Туберкульоз» (наказ МОЗ України від 19.01.2023 р. № 102) почала застосовувати її в рутинній практиці.

Україна вже має приголомшливі результати впровадження BPaL/M, адже, за даними операційного дослідження, успіх лікування становить 90%. Для порівняння: ефективність лікування лікарськостійкого туберкульозу за старими схемами у 2021 р. становила тільки 63,7%. Дослідження тривало з липня 2022 до січня 2023 р. і включало 358 пацієнтів із лікарськостійким туберкульозом, які отримали лікування за схемою BPaL. З них 318 одужали (89,8%), 7 померли (2%), у 13 пацієнтів лікування було неефективним (3,7%), 16 вибули з дослідження (4,5%).

Такий високий результат став можливим завдяки щоденній злагодженій роботі в надскладних умовах регіональних фтизіопульмонологічних центрів, які були клінічними майданчиками цього дослідження, у тісній співпраці з Національним інститутом фтизіатрії та пульмонології ім. Ф.Г. Яновського, за сприяння МОЗ України, координації ЦГЗ і технічної підтримки в 4 регіонах міжнародного благодійного фонду «Організація оптимальних технологій в охороні здоров’я» (OATH).

Багато країн вживають швидких заходів для впровадження цього нового режиму — ситуація, яка відображена в різкому збільшенні замовлень претоманіду від Глобального фонду ліків Партнерства «Зупинити туберкульоз» (Stop TB). У 2023 р. ВООЗ навіть було оголошено про створення глобальної платформи для обміну інформацією та технічних обговорень для розв’язання проблем із запровадженням режиму BPaLM/BPaL.

Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.

Редакція журналу «Український медичний часопис» за матеріалами www.phc.org.ua, www.ncbi.nlm.nih.gov, www.who.int