Розроблено Стратегію розвитку системи протитуберкульозної медичної допомоги

4 квітня 2024 о 09:52
1114

МОЗ України оприлюднено для громадського обговорення проєкт розпорядження Кабінету Міністрів України «Про схвалення Стратегії розвитку системи протитуберкульозної медичної допомоги населенню в Україні на 2024–2026 роки».

Про документ

Проєкт акта розроблений з метою створення та функціонування єдиної системи протитуберкульозної медичної допомоги населенню в Україні, яка спрямована на подолання туберкульозу та надання якісної медичної допомоги людям, які хворіють на туберкульоз, та людям з латентною туберкульозною інфекцією, підвищення якості їх життя, зниження смертності від туберкульозу.

На сьогодні відзначається впровадження нових методів діагностики, пероральних препаратів для лікування лікарськостійкого туберкульозу, цифрових рішень у системі охорони здоров’я та інноваційних підходів до надання послуг.

При цьому військова агресія російської федерації проти України, численні медичні, соціально-економічні та інші фактори, що підвищують ризик інфікування та вразливість людей до туберкульозу, включаючи ВІЛ, цукровий діабет та інші неінфекційні хвороби, вживання тютюну, алкоголю та наркотиків, психічні розлади, бідність, безробіття, перебування в місцях позбавлення волі та міграцію, уповільнюють темпи прогресу. Впровадження сучасних підходів до надання медичної допомоги людям, які хворіють на туберкульоз, потребує оновлення нормативної бази, належну якісь надання первинної медичної допомоги, оптимізації відповідних лабораторних мереж, залучення наукових установ та громад, впровадження міжсекторального підходу до питань протидії захворюванню.

Однак, з огляду на окреслену ситуацію, ключовими проблемами, які потребують розв’язання, залишаються, зокрема, неспроможність територіальних громад та відсутність їх залученості до питань подолання туберкульозу на місцевому рівні; незабезпечення належної залученості первинної медичної допомоги (ПМД) до надання послуг особам із  груп підвищеного ризику та ключових груп захворювання на туберкульоз та людям, які хворіють на туберкульоз, що зумовлено недостатнім впровадженням дієвих профілактичних програм на рівні ПМД, низьким потенціалом щодо управління факторами ризику розвитку хвороб та недостатнім впровадженням технологій для їх раннього виявлення та лікування, слабкою реалізацією мультидисциплінарного підходу на рівні ПМД та низькою фінансовою мотивацією медичних працівників до надання медичної допомоги людям з туберкульозом в амбулаторних умовах; наявність паралельних відомчих систем охорони здоров’я, що посилює фрагментарність медичних послуг для населення, диспропорції у фінансуванні послуг різних надавачів та порушує принципи справедливості при отриманні послуг громадянами; недостатній вплив на соціальні детермінанти здоров’я й управління поведінковими факторами ризику; високий рівень стигми та дискримінації в розрізі подолання туберкульозу; недостатній рівень впровадження інфекційного контролю за туберкульозом надавачами медичних послуг.

Таким чином, розв’язання проблем, наведених вище, можливе лише в разі визначення мети, стратегічних цілей, завдань, спрямованих на досягнення поставлених цілей, етапів їх виконання, що регламентується проєктом акта, який потребує схвалення.

Проєкт розпорядження КМУ

Стратегія РПТМД

Операційний план

Пояснювальна записка

Довідка ЄС

Куди надавати пропозиції

Зауваження та пропозиції приймаються Департаментом громадського здоров’я МОЗ України протягом 15 днів з дня оприлюднення у письмовому або електронному вигляді на адресу: 01601, м. Київ, вул. Грушевського, 7, e-mail: [email protected].

Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.

Редакція журналу «Український медичний часопис» за матеріалами moz.gov.ua