Народні депутати розглянули результати перевірки НАМН України Держаудитслужбою

29 березня 2024 о 14:55
926

На засіданні Комітету Верховної Ради України з питань здоров’я нації, медичної допомоги та медичного страхування (далі — Комітет) 29 березня 2024 р. народні депутати — члени Комітету розглянули в порядку контролю питання про результати державного фінансового аудиту виконання бюджетних програм Національною академією медичних наук (НАМН) України та науковими установами, які віднесені до її відання, за період з 1 січня 2020 по 30 червня 2023 р.

Цей звіт Державної аудиторської служби (Держаудитслужби) України надійшов до Комітету 26 березня 2024 р. У висновках за результатами його проведення зазначено про наявність низки упущень організаційного характеру з боку НАМН України та її інститутів при виконанні бюджетних програм, головним розпорядником яких є НАМН, що негативно вплинули на здійснення академією та інститутами наукової діяльності та ефективність використання коштів державного бюджету і матеріальних цінностей, закуплених за кошти державного бюджету.

В обговоренні питання в засіданні Комітету взяли участь народні депутати України, представники Держаудитслужби України, НАМН України, Міністерства охорони здоров’я України, Міністерства фінансів України та Національної служби здоров’я України.

Як зазначив голова Комітету, народний депутат Михайло Радуцький на своїй сторінці в соціальній мережі Facebook, в рамках аудиту провели 17 ревізій, 5 зборів аналітичної інформації та встановили наступні факти. За період з 1 січня 2020 по 30 червня 2023 р. загальне фінансування академії становило 13,8 млрд грн. Видатки на наукову роботу — 15%, на медичні послуги — 85%. Штатна частина науковців втричі менша, ніж медиків. На думку аудиторів, кошти на наукову роботу розподіляються неефективно, адже 34% з них йде на зарплату адміністративного персоналу. Щодо медичних послуг, то у більшості випадків співробітники інститутів не вносять дані в електронну систему охорони здоров’я, тому до звітності підходять формально, й важко проконтролювати використання всіх коштів.

Наступне порушення — з пацієнтів беруть кошти як благодійні внески. Але ці кошти йдуть не на рахунки інститутів, а до благодійних фондів. Тому навіть підрахувати, які це суми, неможливо. За цей період закуплено медичного обладнання, яке з різних причин не встановлено та не використовується для обслуговування пацієнтів, на 240 млн грн.

Заступник міністра фінансів Роман Єрмоличев відзначив, що потрібно врегулювати питання благодійних внесків для всієї медичної системи, а не лише для інститутів академії, а також необхідно напрацювати критерії, як оцінювати наукову працю співробітників НАМН України.

Резюмуючи обговорення, М. Радуцький зазначив, що Комітет, зі свого боку, буде контролювати виконання наданих Держаудитслужбою України за результатами проведеного аудиту пропозицій та рекомендацій Кабінету Міністрів України, Міністерству охорони здоров’я та НАМН України.

Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.

Редакція журналу «Український медичний часопис» за матеріалами komzdrav.rada.gov.ua, facebook.com/radutskyy