Як діяти лікарю «первинки» за необхідності призначення знеболювальної терапії опіоїдами

22 березня 2024 о 14:00
2272

Наводимо до уваги читачів роз’яснення Національної служби здоров’я України (НСЗУ) щодо призначення знеболювальної терапії опіоїдами.

Що зробити лікарю первинної медичної допомоги, якщо до нього звернувся пацієнт із встановленим облікованим станом «паліативна допомога» та встановленим діагнозом «постійний біль» і знеболювальна терапія опіоїдами не призначалася раніше:

  • пацієнтів, у яких біль зумовлений захворюваннями, що спричинені розладами психіки та поведінки, — скерувати до лікаря-психіатра;
  • для пацієнтів, у яких біль зумовлений злоякісним захворюванням, лікар первинної медичної допомоги проводить оцінку болю, підбирає опіоїдну знеболювальну терапію і виписує рецепт за програмою реімбурсації;
  • для пацієнтів, у яких біль зумовлений незлоякісним захворюванням, для призначення знеболювальної терапії лікар «первинки» створює направлення на спеціалізований рівень.

Що зробити лікарю первинної медичної допомоги, якщо до нього звернувся пацієнт із встановленим облікованим станом «паліативна допомога» та встановленим діагнозом «постійний біль» і знеболювальна терапія опіоїдами вже призначена раніше:

  • пацієнтів, у яких біль зумовлений захворюваннями, що спричинені розладами психіки та поведінки, — скерувати до лікаря-психіатра;
  • для пацієнтів, у яких біль зумовлений злоякісним захворюванням, лікар первинної медичної допомоги проводить оцінку болю та виписує рецепт за програмою реімбурсації на підставі плану спостереження, створеного лікарем-спеціалістом на спеціалізованому рівні надання медичної допомоги, або змінює/підбирає нову терапію, якщо рівень болю змінився, після чого виписує рецепт за програмою реімбурсації;
  • для пацієнтів, у яких біль зумовлений незлоякісним захворюванням, лікар первинної медичної допомоги проводить оцінку болю та виписує рецепт за програмою реімбурсації на підставі плану спостереження, створеного лікарем-спеціалістом, або скеровує пацієнта на спеціалізований рівень надання медичної допомоги, якщо рівень болю змінився і потрібно вносити зміни в існуюче призначення.

Що зробити лікарю первинної медичної допомоги, якщо до нього звернувся пацієнт із встановленим облікованим станом «паліативна допомога», але немає встановленого діагнозу «постійний біль», і знеболювальна терапія опіоїдами не призначалася:

  • для пацієнтів, у яких біль зумовлений захворюваннями, що спричинені розладами психіки та поведінки, лікар первинної медичної допомоги встановлює діагноз «постійний біль» та скеровує до лікаря-психіатра для призначення/корекції терапії, зокрема терапії болю;
  • для пацієнтів, у яких біль зумовлений злоякісним захворюванням, лікар первинної медичної допомоги встановлює діагноз «постійний біль», проводить оцінку болю, підбирає опіоїдну знеболювальну терапію і виписує рецепт за програмою реімбурсації;
  • для пацієнтів, у яких біль зумовлений незлоякісним захворюванням, лікар первинної медичної допомоги встановлює діагноз «постійний біль», призначає знеболювальні препарати першої лінії (парацетамол, нестероїдні протизапальні препарати (НПЗП), місцеві НПЗП тощо) та скеровує пацієнта на спеціалізований рівень надання медичної допомоги для корекції знеболювальної терапії (зокрема призначення опіоїдів).

Що зробити лікарю первинної медичної допомоги, якщо до нього звернувся пацієнт без встановленого облікованого стану «паліативна допомога»:

  • лікар первинної медичної допомоги скеровує такого пацієнта на спеціалізований рівень для встановлення пацієнту стану «паліативна допомога».

Важливо! Згідно зі стандартами медичної допомоги «Хронічний больовий синдром у дорослих та дітей» для пацієнтів, у яких після призначення їм знеболювальної терапії опіоїдами знеболення задовільне без неприйнятних побічних ефектів — лікування продовжується з принаймні щомісячним оглядом лікарем первинної медичної допомоги або лікарем-спеціалістом.

Важливо! Лікар первинної медичної допомоги або лікар-спеціаліст обговорює з пацієнтом план лікування із застосуванням опіоїдів та надає інформацію щодо побічних ефектів/потенційних проблем застосування опіоїдів, узгоджує поетапно весь процес лікування. А для пацієнтів з болем, зумовленим незлоякісними захворюваннями, зокрема, припинення лікування опіоїдами.

Важливо! Правила виписування опіоїдів не змінюються. Як і раніше, лікарі-спеціалісти та лікарі первинної медичної допомоги можуть виписувати рецепти на опіоїдні анальгетики за загальними правилами згідно з наказом МОЗ № 360.

Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.

Редакція журналу «Український медичний часопис» за матеріалами nszu.gov.ua