Установи НАМН України мають увійти у єдиний медичний простір у 2025 р.

20 березня 2024 о 14:00
1091

На засіданні Комітету Верховної Ради України з питань здоров’я нації, медичної допомоги та медичного страхування (далі — Комітет), яке відбулося 15 березня 2024 р., народні депутати — члени Комітету розглянули в порядку контролю питання щодо прогресу в підготовці установ Національної академії медичних наук (НАМН) України до контрактування Національною службою здоров’я України (НСЗУ) за Програмою медичних гарантій (ПМГ).

Подробиці

Голова Комітету Михайло Радуцький нагадав, що торік Комітетом було надано низку рекомендацій НАМН України щодо прискорення входження установ академії до єдиного медичного простору та приєднання до ПМГ. Стан виконання цих рекомендацій залишається на контролі Комітету.

«До кінця 2024 р. процес трансформації установ НАМН має бути завершено і вони повинні увійти у єдиний медичний простір», — зазначив М. Радуцький. Він підкреслив, що відповідно до постанови Уряду від 27 лютого 2024 р. № 209 МОЗ України спільно з НСЗУ, Міністерством фінансів України та НАМН України до 1 липня цього року мають розробити пропозиції щодо долучення науково-дослідних установ академії до ПМГ з відповідними фінансово-економічними розрахунками та обґрунтуваннями. Йдеться про визначення переліку медичних послуг, які надаватимуться установами НАМН, тарифи на такі послуги і коригувальні коефіцієнти.

Президент НАМН України Віталій Цимбалюк повідомив, що робота з підготовки установ академії до входження у єдиний медичний простір триває. Найбільш підготовлені до цього 8 інститутів НАМН, які вже з січня 2025 р. зможуть перейти на роботу за ПМГ. За словами очільника НАМН, буде робитися все можливе, щоб й інші установи були готові до цього терміну автономізуватися та розпочати роботу з НСЗУ.

Міністр охорони здоров’я України Віктор Ляшко поінформував присутніх, що Міністерством здійснюється підготовча робота спільно з Міністерством фінансів, щоб з початку наступного року установи НАМН України могли отримувати відповідне фінансування від НСЗУ за договорами в рамках ПМГ. Головне, щоб установи академії вчасно реорганізувалися в державні некомерційні підприємства.

За інформацією заступниці голови НСЗУ Ірини Кондратової, результати співпраці з НАМН України свідчать про те, що наразі до переходу до єдиного медичного простору готові лише 4 з 33 її установ. Вона також відзначила, що заклади НАМН ще не розпочали реорганізації в державні некомерційні підприємства та не передають медичних даних до електронної системи охорони здоров’я, що ускладнює підготовчий процес.

Заступник міністра фінансів України Роман Єрмоличев зазначив, що Міністерством фінансів розроблено план дій для інститутів НАМН, який 27 лютого 2024 р. затвердив Уряд. Інститути мають підготуватися до переходу на роботу за ПМГ та провести навчання персоналу. Також необхідно проаналізувати стан готовності установ НАМН України до роботи за новими умовами для можливості забезпечення їх необхідним фінансуванням на перших порах, коли вони розпочнуть роботу з НСЗУ.

Рішення Комітету

Обговоривши це питання, Комітет ухвалив рішення рекомендувати:

НАМН України:

1) до 1 квітня 2024 р. розробити план заходів на виконання листа Міністерства фінансів від 5 березня 2024 р. № 07060-07-5/6512, що буде містити заходи щодо:

  • проведення навчання з підготовки входження до ПМГ керівництва та персоналу установ НАМН;
  • забезпечення внесення установами НАМН медичних запитів до електронної системи охорони здоров’я;
  • визначення переліку пакетів медичних послуг, пов’язаних з наданням спеціалізованої допомоги у визначених установах НАМН, і вартості договору про медичне обслуговування населення за ПМГ;
  • забезпечення відповідності установ НАМН вимогам надавача послуг з медичного обслуговування населення, з яким головними розпорядниками бюджетних коштів укладаються договори про медичне обслуговування населення, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 28 березня 2018 р. № 391;
  • здійснення всіх необхідних організаційно-правових дій щодо перетворення установ НАМН, які планується долучити до ПМГ на першому етапі, в державні некомерційні підприємства;
  • етапів долучення, починаючи з 2025 р., установ НАМН до ПМГ з чітко визначеним переліком таких установ для кожного етапу;
  • забезпечення фінансування наукових програм установ НАМН України тощо;

2)  надати Комітету затверджений план заходів та забезпечити щомісячне інформування Комітету щодо його виконання.

Також Комітет ухвалив рішення, згідно з яким у разі невиконання академією цих заходів народні депутати — члени Комітету мають ініціювати внесення змін до Державного бюджету в поточному році стосовно перегляду обсягів видатків, передбачених на фінансування НАМН України, за відповідною бюджетною програмою в частині надання медичних послуг, а також звернутися до Прем’єр-міністра України щодо проведення засідання Уряду та Комітету з залученням представників НАМН України для розгляду питання щодо неготовності інститутів НАМН до входження в єдиний медичний простір до початку наступного року.

Рішення підтримали 9 народних депутатів (Василь Вірастюк, Дмитро Гурін, Оксана Дмитрієва, Юрій Заславський, Валерій Зуб, Сергій Кузьміних, Максим Перебийніс, Михайло Радуцький, Ольга Стефанишина).

Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.

Редакція журналу «Український медичний часопис» за матеріалами komzdrav.rada.gov.ua