Лист МОЗ щодо дотримання умов призначення рецептурних лікарських засобів

13 лютого 2024 о 16:00
2023

Надаємо до уваги читачів лист МОЗ України щодо дотримання умов призначення рецептурних лікарських засобів за рецептом від лікаря.

Заклади охорони здоровʼя та фізичні

особи — підприємці, які одержали

ліцензію на провадження

господарської діяльності з медичної

практики

Щодо дотримання умов призначення

рецептурних лікарських засобів за

рецептом від лікаря

Шановні керівники закладів охорони здоровʼя!

Нагадуємо, що з квітня 2019 р. в Україні почав здійснюватися відпуск лікарських засобів з використанням електронного рецепта. За цей час майже 65 тис. лікарів вже виписали близько 70 млн електронних рецептів на ліки за усіма програмами!

Звертаємо вашу увагу на дотримання вимог щодо призначення та відпуску рецептурних лікарських засобів за електронним рецептом та нагадуємо вичерпний перелік умов, коли допускається використання паперових рецептурних бланків. В інших випадках, не перелічених нижче, лікар зобовʼязаний виписати пацієнту електронний рецепт.

Відповідно до п. 5 наказу МОЗ України від 19.07.2005 р. № 360 «Про затвердження Правил виписування рецептів на лікарські засоби і медичні вироби, Порядку відпуску лікарських засобів і медичних виробів з аптек та їхніх структурних підрозділів, Інструкції про порядок зберігання, обліку та знищення рецептурних бланків» на лікарські засоби (крім лікарських засобів та медичних виробів, які підлягають реімбурсації, та наркотичних (психотропних) лікарських засобів), за вибором пацієнта, виписується або електронний, або паперовий рецепт.

Відпуск наркотичних (психотропних) лікарських засобів в аптеках почав здійснюватися виключно на підставі електронного рецепта. Ця норма затверджена наказом МОЗ України від 21 липня 2023 р. № 1333.

Зазначена вимога передбачає, зокрема, і те, що призначення лікарем наркотичних (психотропних) лікарських засобів, часткова чи повна вартість яких відшкодовується за кошти місцевих бюджетів згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 17 серпня 1998 р. № 1303 «Про впорядкування безоплатного та пільгового відпуску лікарських засобів за рецептами лікарів у разі амбулаторного лікування окремих груп населення та за певними категоріями захворювань», здійснюється також виключно за електронним рецептом.

Встановлено лише наступні випадки, коли дозволено здійснити призначення наркотичних (психотропних) ліків за паперовим рецептом.

  1. У разі, якщо на боці центральної бази даних (ЦБД) електронної системи охорони здоров’я (ЕСОЗ) адміністратором ЕСОЗ зафіксовано технічний збій, який унеможливлює виписування електронних рецептів.
  2. У разі призначення екстемпоральних наркотичних лікарських засобів.
  3. У випадку призначення таких препаратів на територіях, де тривають активні бойові дії, або тимчасово окупованих рф, що визначені наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій від 22 грудня 2022 р. № 309 «Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією», зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 23 грудня 2022 р. за № 1668/39004 (зі змінами).

Ухвалені зміни покликані попередити неконтрольований обіг наркотичних та психотропних препаратів та покращити доступ пацієнтів до препаратів знеболення з використанням цифрових інструментів.

Також принагідно нагадаємо, що призначення лікарських засобів, які підлягають реімбурсації, також здійснюється виключно за електронним рецептом (за винятком територій, де ведуться активні бойові дії, або тимчасово окупованих територій).

Узагальнюючи, призначення рецептурних лікарських засобів за паперовим рецептом можливе виключно у випадках:

  • для рецептурних ліків, які відпускаються за власний кошт пацієнта (за винятком наркотичних (психотропних) ліків):
    • за вибором пацієнта;
    • у разі призначення екстемпоральних препаратів;
    • у разі відсутності технічної можливості у лікаря сформувати електронний рецепт в ЕСОЗ;
    • у випадку призначення препаратів на територіях, де тривають активні бойові дії;
  • для наркотичних (психотропних) лікарських засобів:
    • у разі призначення екстемпоральних препаратів;
    • у разі виникнення технічного збою в роботі ЦБД ЕСОЗ;
    • у випадку призначення препаратів на територіях, де тривають активні бойові дії, за відсутності технічної можливості (відсутність світла, звʼязку тощо);
  • для лікарських засобів та медичних виробів, які відпускаються в межах програм реімбурсації:
    • у випадку призначення ліків за програмами на тимчасово окупованих територіях і територіях, де ведуться активні бойові дії.

Підкреслимо, що відпуск рецептурних ліків без рецепта лікаря є порушенням порядку відпуску лікарських засобів! Наголошуємо на дотриманні правил призначення та відпуску лікарських засобів за рецептом лікаря, а також закликаємо протидіяти проявам самолікування серед пацієнтів.

Принагідно висловлюємо вдячність за вашу працю!

Марія КАРЧЕВИЧ, заступник міністра з питань
цифрового розвитку, цифрових
трансформацій і цифровізації

Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.

Редакція журналу «Український медичний часопис»