Розроблено положення про лікарську резидентуру

7 лютого 2024 о 11:33
2325

Міністерством охорони здоров’я України на громадське обговорення пропонується проєкт наказу «Про затвердження Положення про лікарську резидентуру та внесення зміни до Переліку циклів спеціалізації та тематичного удосконалення за лікарськими та фармацевтичними (провізорськими) спеціальностями».

Обґрунтування необхідності прийняття акта

Проєкт наказу розроблено відповідно до частини сьомої статті 18 Закону України «Про освіту», пункту 4 частини третьої статті 61 Закону України «Про вищу освіту», статті 75 Закону України «Основи законодавства України про охорону здоров’я», пункту 5 Положення про систему безперервного професійного розвитку працівників сфери охорони здоров’я, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 р. № 725.

На сьогодні підготовка лікарів-спеціалістів в Україні відбувається шляхом проходження інтернатури (22 спеціальності) та вторинної спеціалізації (122 лікарські та 8 стоматологічних спеціальностей), що визначено наказом Міністерства охорони здоров’я України від 22 червня 2021 р. № 1254 «Про затвердження Положення про інтернатуру», зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 17 серпня 2021 р. за № 1081/36703, наказом Міністерства охорони здоров’я України від 25 липня 2023 р. № 1347 «Про затвердження Переліку циклів спеціалізації та тематичного удосконалення за лікарськими та фармацевтичними (провізорськими) спеціальностями», зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 10 серпня 2023 р. за № 1362/40418.

Тривалість підготовки в інтернатурі становить 1–3 роки, на циклах вторинної спеціалізації — 1–9 міс, що є вкрай недостатнім для підготовки лікарів-спеціалістів і не відповідає європейським стандартам медичної освіти.

Так, відповідно до законодавства ЄС післядипломне навчання лікарів у середньому триває 3–5 років залежно від спеціальності (Directive 2005/36/EC of the European Parliament and of the Council of 7 September 2005 on the recognition of professional qualifications).

Існують різні моделі післядипломної підготовки лікарів: одноетапна (безперервне навчання в інтернатурі або резидентурі), двоетапна (інтернатура з загальної практики з подальшою резидентурою (поглибленою підготовкою)), триетапна (інтернатура з загальної практики з подальшою резидентурою І та ІІ рівнів).

Перша модель є неприйнятною для України, оскільки протягом 3–5 років країна не отримує фахівців та відсутній проміжний етап, коли можна перервати навчання та працювати лікарем за фахом. У нинішніх умовах для України оптимальним варіантом є двоетапна модель післядипломної підготовки лікарів. Своєю чергою, третя модель також може бути запроваджена в перспективі для окремих лікарських спеціальностей.

Розуміння усього вищезазначеного професійною лікарською спільнотою стало підставою для включення лікарської резидентури як форми післядипломної підготовки лікарів-спеціалістів до законів України «Про вищу освіту», «Про освіту» та «Основи законодавства України про охорону здоров’я».

Станом на 31 грудня 2022 р., за даними Державної установи «Центр громадського здоров’я Міністерства охорони здоров’я України», в Україні зареєстровано 137 549 лікарів закладів системи охорони здоров’я МОЗ (кількість подано без врахування лікарів-інтернів), які зацікавлені в запровадженні підготовки, що буде відповідати європейським стандартам медичної освіти.

Тому впровадження лікарської резидентури, зокрема за вузькопрофільними високотехнологічними лікарськими спеціальностями, є реалізацією положень чинного законодавства та важливим чинником інтеграції вітчизняної медичної освіти в європейський освітній та медичний простір.

Після впровадження лікарської резидентури за лікарською спеціальністю «нейрохірургія» припиняється проведення циклів спеціалізації для отримання сертифіката лікаря-спеціаліста за цією спеціальністю.

Це зумовлює внесення відповідних змін до Переліку циклів спеціалізації та тематичного удосконалення за лікарськими та фармацевтичними (провізорськими) спеціальностями, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров’я України від 25 липня 2023 р. № 1347, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 10 серпня 2023 р. за № 1362/40418.

Основні положення проєкту акта

Проєктом наказу затверджується Положення про лікарську резидентуру (далі — Положення), що встановлює механізм проходження лікарської резидентури особами, які мають ступінь магістра медичного спрямування, закінчили інтернатуру та отримали кваліфікацію лікаря певної спеціальності відповідно до переліку спеціальностей в інтернатурі, затвердженого МОЗ.

Проєкт наказу МОЗ

Положення про лікарську резидентуру

Додаток до Положення про лікарську резидентуру

Порівняльна таблиця

Пояснювальна записка

Додаток до пояснювальної записки

Довідка ЄС

Куди надавати пропозиції

Зауваження та пропозиції приймаються Управлінням медичних кадрів, освіти і науки МОЗ у письмовому або електронному вигляді на адресу:

01601, м. Київ, вул. Грушевського, 7; e-mail: [email protected]; тел.: (044) 253-24-44.

Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.

Редакція журналу «Український медичний часопис» за матеріалами moz.gov.ua