Боротьба з онкологічними захворюваннями: що робиться в Україні

5 лютого 2024 о 12:30
1114

4 лютого у всьому світі відзначають День боротьби з раком. Про ситуацію із захворюваністю на рак та про заходи, які вживаються для боротьби із онкологічними хворобами, розповіли у МОЗ України.

Онкологічні захворювання сьогодні є однією з найбільш актуальних і невирішених медичних проблем людства. За останніми прогнозами Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), якщо темпи захворюваності зростатимуть і надалі, то до 2030 р. кількість людей, що вперше захворіли на рак, збільшиться на 77% і сягне 35 млн.

При цьому у 40% випадків раку можна запобігти простими повсякденними діями, а його раннє виявлення значно підвищує шанси на успішне лікування. Для цього в Україні діє Програма медичних гарантій, вона покриває найважливіші обстеження та лабораторні дослідження для виявлення та лікування раку.

Коментар Віктора Ляшка

«Ми постійно працюємо над тим, щоб розширювати перелік якісних, доступних та безоплатних послуг для пацієнтів онкологічного профілю. Для цього, серед іншого, регулярно збільшуємо кількість інноваційного медичного обладнання, яке необхідне для лікування та діагностики. За державні кошти закуповуються лінійні прискорювачі, діагностичне обладнання, томографи, апарати магнітно-резонансної томографії (МРТ), мамографи. Дуже важливим для успішного лікування є виявлення раку на ранніх стадіях. «Зруйнуй раку плани» — наше ключове повідомлення цього року. Ми активно працюємо над тим, щоб доступ до всього спектра необхідних медичних послуг постійно покращувався!»  — наголосив міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко.

Найпоширеніші типи раку у жінок — це рак молочної залози, тіла та шийки матки, ободової кишки і щитоподібної залози. У чоловіків — рак передміхурової залози, легені, ободової та прямої кишки, сечового міхура і нирки.

У 2022 р. в Україні зареєстрували понад 93 тис. нових випадків злоякісних новоутворень: понад 45 тис. у чоловіків і майже 48 тис. у жінок. Від раку померли 39 тис. людей.

Раннє виявлення раку

В Україні доступні скринінгові обстеження для виявлення різних видів раку. Їх можна зробити безоплатно за Програмою медичних гарантій. Зокрема, мамографію (скринінг раку молочних залоз), ПАП-тест (скринінг на рак шийки матки), тест на приховану кров у калі й колоноскопію (скринінг раку товстого кишечнику), ультразвукову діагностику органів малого таза, дерматоскопію атипових родимок, аналізи на гепатити В і С.

Лікування раку у Програмі медичних гарантій

Програма медичних гарантій також покриває усі найважливіші види медичної допомоги на кожному етапі лікування, зокрема таке: консультації лікарів, проведення лабораторних та інструментальних досліджень, оперативні видалення онкоутворень та відновлення після них, хіміотерапевтичне та радіологічне лікування та супровід в амбулаторних або стаціонарних умовах, а також препарати, необхідні для лікування.

ДП «Медичні закупівлі України» закуповують для українців хіміотерапевтичні ліки, препарати супроводу (застосовуються для зниження токсичності хіміопрепаратів), медичні вироби, що застосовуються для боротьби з раком, тощо. У 2023 р. Медзакупівлі України придбали майже 100 різних препаратів та медичних виробів для безоплатного лікування онкологічних хвороб у дорослих пацієнтів. Загальна вартість цих товарів — понад 2,1 млрд грн.

Також на 400 млн грн придбано препарати для лікування дітей з онкологічними захворюваннями.

Лінійні прискорювачі

Наприкінці минулого року Україна придбала 15 систем лінійних прискорювачів для променевої терапії. Це інноваційне обладнання, яке дозволяє за допомогою рентгенівського або гамма-випромінювання впливати безпосередньо на ракові клітини або пухлини у внутрішніх органах пацієнта, при цьому вони мінімально шкодять здоровим тканинам. Таким чином можна лікувати пацієнтів з тяжкими стадіями раку безопераційно та з вищою ефективністю.

Системи лінійного прискорювача розподілять у Сумську, Рівненську, Чернівецьку, Тернопільську, Хмельницьку, Чернігівську, Полтавську, Черкаську, Херсонську, Волинську, Івано-Франківську, Одеську, Кіровоградську, Харківську та Київську області.

Для того щоб запобігти розвиткові раку або виявити захворювання на ранньому етапі, обов’язково принаймні раз на рік слід відвідувати сімейного лікаря, навіть якщо нічого не турбує. Лікар підкаже, які профілактичні обстеження та консультації спеціалістів потрібні вам за віком та станом вашого здоров’я та дасть направлення на них, якщо в тому буде потреба.

Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.

Редакція журналу «Український медичний часопис» за матеріалами moz.gov.ua