Рак шийки матки: захворювання, яке можна попередити

2 лютого 2024 о 10:19
1044

Днями в Києві відбувся круглий стіл щодо первинної та вторинної профілактики раку шийки матки в Україні. Захід проходив за участю представників Міністерства охорони здоровʼя, Центру громадського здоров’я МОЗ України, Національного інституту раку, Фонду народонаселення ООН в Україні (United Nations Population Fund — UNFPA) та громадських організацій. Учасники обговорили результати всесвітніх практик із протидії поширенню вірусу папіломи людини та шляхи їх застосування в національній системі охорони здоровʼя.

Подробиці

Рак шийки матки — це тип раку, який виникає внаслідок мутації епітеліальних клітин шийки матки. Ризик розвитку раку шийки матки мають усі жінки, але найчастіше він відмічається в жінок віком старше 30 років. У більшості випадків причиною появи раку шийки матки є вірус папіломи людини, який здебільшого передається статевим шляхом.

У 2021 році в Україні зареєстровано 3,5 тис. нових випадків раку шийки матки та 1,5 тис. летальних випадків, спричинених цією патологією. На ранніх стадіях хвороба часто має безсимптомний перебіг, але її можна вилікувати, якщо вчасно виявити. Тому важлива первинна та вторинна профілактика.

Коментар Ігоря Кузіна

«У 2022 р. кількість хворих на рак в Україні становила 1,1 млн осіб: 393 тис. діагнозів встановлено чоловікам та 717 тис. — жінкам. Рак шийки матки — це 5-те за поширеністю онкологічне захворювання серед жінок в Україні. На ранніх стадіях хвороба часто має безсимптомний перебіг, але від неї можна вилікуватися, якщо вчасно виявити. Тому головна ціль міжсекторальної співпраці — це протидія поширенню цього захворювання в Україні з урахуванням міжнародного досвіду та сучасних практик», — зазначив під час обговорення Ігор Кузін, головний державний санітарний лікар України.

У 2020 р. ВООЗ оприлюднила Глобальну стратегію елімінації раку шийки матки з метою усунення цього захворювання як проблеми громадського здоров’я. Стратегія містить три ключові кроки: вакцинацію, скринінг і лікування.

Вірус папіломи людини — це одна з найпоширеніших інфекцій, яка найчастіше передається статевим шляхом. Існує понад 80 типів папіломавірусу людини, близько 30 з них можуть уражувати шийку матки та вважаються онкогенними. Вірус папіломи людини 16-го та 18-го типів найчастіше пов’язують з раком шийки матки. Близько 70% випадків раку шийки матки асоціюють з інфікуванням цими типами вірусу папіломи людини. Імунна система організму може боротися з інфікуванням цим вірусом, проте у певної кількості жінок, інфікованих ним, розвивається рак шийки матки.

Симптоми раку шийки матки

Рак шийки матки може не виявляти ознак і симптомів або вони можуть бути неочевидними. Найбільш поширені з них:

  • нетипова вагінальна кровотеча, у тому числі після менопаузи, після статевого акту або між регулярними менструаціями;
  • зміни вагінальних виділень;
  • біль або дискомфорт під час статевого акту;
  • незрозумілий біль у попереку або між тазостегновими кістками.

Ці симптоми можуть бути причинами й інших захворювань, але єдиний спосіб пересвідчитися — звернутися до лікаря та пройти обстеження.

Боротьба із раком шийки матки

Перевіреними дієвими методами боротьби з раком шийки матки на всіх етапах надання допомоги є:

  • вакцинація проти вірусу папіломи людини;
  • скринінг і лікування передракових станів;
  • раннє виявлення й невідкладне лікування інвазивного раку на ранніх стадіях.

Для жінок рекомендоване щорічне обстеження у сімейного лікаря та гінеколога для перевірки стану здоровʼя, зокрема за допомогою ПАП-тесту. Він допомагає своєчасно виявити передракові стани шийки матки. Щеплення проти вірусу папіломи людини рекомендовано проводити у віці 9–14 років, до початку статевого життя. Після консультації з лікарем дорослим віком 27–45 років також можуть бути рекомендовані щеплення. Вакцини, які зареєстровані в країні та продаються в аптеках, пройшли державний контроль якості. Крім того, ризик розвитку раку шийки матки можна знизити, вживаючи заходів із запобігання інфекціям, що передаються статевим шляхом, зокрема використовувати засоби контрацепції.

Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.

Редакція журналу «Український медичний часопис» за матеріалами moz.gov.ua