Центри ментального здоров’я будуть створені в усіх кластерних лікарнях

25 січня 2024 о 12:57
851

Впродовж останнього року мешканці всієї контрольованої території України мають можливість звертатися до свого сімейного лікаря чи педіатра (в разі необхідності надання допомоги дитині) для отримання психологічної підтримки з метою відновлення ментального здоров’я. Ця ініціатива дозволила протягом 2023 р. надати психологічні втручання низької інтенсивності для понад 117 тис. осіб.

Наступним кроком МОЗ у межах пріоритетного проєкту «Охорона психічного здоров’я у структурі медичної допомоги» є розбудова амбулаторної ланки надання послуг з охорони ментального здоров’я. Для цього буде створена мережа центрів з ментального здоровʼя.

Про це міністр охорони здоровʼя Віктор Ляшко розповів, презентуючи надання послуг з ментального здоровʼя на «первинці» — у сімейного лікаря, терапевта чи педіатра.

Коментар Віктора Ляшка

«Торік ми завершили процес формування спроможної мережі медзакладів по всій Україні. Кожен медзаклад має свою чітко визначену роль та перелік видів медичної допомоги, надання якої повинен забезпечити пацієнтам. Відповідно, цьогоріч у кожній кластерній лікарні має зʼявитися центр ментального здоровʼя із залученням кваліфікованих психологів та психіатрів: простір, де пацієнти зможуть отримати психологічну підтримку й допомогу. Екосистема якісної та доступної психологічної допомоги — те, над чим ми активно працюємо, зважаючи на виклики війни та загальносвітові тенденції загалом. Спочатку ми зосередилися на базових послугах на первинному рівні, зараз починаємо втілювати наступні кроки», — пояснив очільник МОЗ.

Про центри ментального здоров’я

Планується, що в Україні центри ментального здоров’я створюватимуться на базі кластерних лікарень спроможної мережі закладів охорони здоровʼя, яких на сьогодні визначено 157 та амбулаторно-поліклінічних закладах. Послуги у них фінансуватимуться в межах Програми медичних гарантій, а отже — будуть безоплатними для пацієнтів.

У центрах ментального здоровʼя допомогу надаватиме мультидисциплінарна команда, яка складатиметься з лікаря-психіатра та/або лікаря-психіатра дитячого, лікаря-психолога та/або лікаря-психотерапевта, та/або психолога (клінічного психолога), та/або психотерапевта та соціального працівника або фахівця соціальної роботи.

Психологічна реабілітація

Наступним етапом роботи МОЗ з наближення допомоги з ментального здоровʼя для українців стане психологічна реабілітація. Реалізовувати таку послугу планується на базі закладів курортно-санаторного лікування, сама послуга буде спрямована на відновлення ментального здоровʼя людини.

Крім того, у рамках реалізації спільного зі Світовим банком проєкту «Зміцнення системи охорони здоров’я та збереження життя» (HEAL), до кінця 2024 р. МОЗ будуть створені простори з психологічного розвантаження у щонайменше 60 закладах охорони здоровʼя, які надають первинну медичну допомогу населенню громад.

Нагадаємо, Міністерство охорони здоровʼя розробило порядок надання психосоціальної допомоги, яким планується визначити основні організаційно-правові засади надання такої допомоги, а також затвердити валідні методи психологічної діагностики та психотерапії. А для покращення надання спеціалізованої психіатричної допомоги відомство розробило порядок стаціонарної психіатричної допомоги. Обидва документи перебувають у процесі держреєстрації.

Реалізація цих кроків у межах Всеукраїнської програми ментального здоровʼя за ініціативою Олени Зеленської дозволить забезпечити замкнену систему з надання якісних та доступних послуг з охорони ментального здоров’я населенню.

Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.

Редакція журналу «Український медичний часопис» за матеріалами moz.gov.ua