Новий субваріант коронавірусу: в Україні вже захворіли 9 осіб

23 січня 2024 о 13:30
1215

У січні 2024 р. в Україні виявлено 9 випадків нового субваріанта штаму коронавірусу «Омікрон» — JN.1, який називають «Дженні». Про це повідомляють у МОЗ України та зазначають, що виокремити випадки субваріанта JN.1 вдалося завдяки секвенуванню в Національній референс-лабораторії Центру громадського здоров’я МОЗ України. Це спеціальне лабораторне дослідження, яке дозволяє генетично розшифрувати вірус та виявити, які мутації відбулися у його геномі.

Про субваріант JN.1 «Дженні»

Вперше цей субваріант виявили у США у вересні 2023 р., пізніше — в інших країнах світу, зокрема Індії, Китаї, Великій Британії. ВООЗ класифікувала його як субваріант, який «становить інтерес», через його швидке поширення. За даними Центру з контролю та профілактики захворювань США (CDC), станом на 5 січня 2024 р. на JN.1 припало близько 62% усіх варіантів SARS-CoV-2, що циркулюють.

Коментар Ігоря Кузіна

«У січні у 5 областях виявили 9 випадків субваріанта коронавірусу JN.1 «Дженні», які підтвердили в Національній референс-лабораторії Центру громадського здоров’я МОЗ України. 3 випадки на Сумщині, по 2 — у Волинській і Черкаській областях та по одному — у Рівненській і Запорізькій областях. Вірус SARS-CoV-2 постійно мутує та ухиляється від імунної відповіді — тобто швидше уражує ослаблений імунітет, тож захворіти можуть навіть раніше вакциновані, однак набутий імунітет після вакцинації знижує ризики ускладнень під час хвороби. Тому людям, які не завершили курс вакцинації проти COVID-19, та особам з групи ризику тяжкого перебігу захворювання необхідно проконсультуватися з сімейним лікарем та зробити щеплення», — зазначив заступник міністра, головний державний санітарний лікар України Ігор Кузін.

Серед захворілих в Україні лише 1 із 9 осіб мала 2 щеплення проти COVID-19. За клінічними симптомами медики зафіксували середній або легкий перебіг захворювання, лише 1 людину було госпіталізовано до лікарні. Вік пацієнтів — 27–73 роки.

Щодо JN.1 у ВООЗ зазначають, що ризик для населення є низьким, а вакцини, які використовуються у світі проти COVID-19, захищають від нового субваріанта. В Україні наразі для щеплень використовують вакцини Janssen (виробник «Johnson&Johnson») та Comirnaty (виробник «Pfizer»). Для дітей з 5-річного віку використовується вакцина проти COVID-19 Comirnaty для дітей (виробник «Pfizer»). Також доступна омікронспецифічна вакцина (виробник «Pfizer»), рекомендована для бустерних щеплень людям, які мають два щеплення. Щеплення — безоплатні та доступні у всіх областях, інформацію про найближчий пункт вакцинації, їх адреси та графік роботи можна отримати, зателефонувавши до контакт-центру МОЗ за номером 0 800 60 20 19.
Нагадаємо, з початку епідсезону в жовтні в Україні зареєстровано 126 572 випадки захворювання на COVID-19 та 620 летальних випадків внаслідок ускладнення захворювання, серед яких 4 — серед дітей. Однак за підсумками 2023 р. друге за рахунком щеплення проти COVID-19 не отримали 814 740 українців, а 12 214 643 українці не отримали бустерне щеплення. Бустерне щеплення проводять через 5–6 міс після первинної вакцинації (щонайменше 5 міс для дорослих та 6 міс для дітей).

Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.

Редакція журналу «Український медичний часопис» за матеріалами moz.gov.ua