Телемедицина: досягнення та плани подальшого розвитку

10 січня 2024 о 12:20
1409

У 2023 р. впровадження телемедицини в Україні вийшло на новий рівень: ухвалено Стратегію розвитку телемедицини в Україні та затверджено операційний план її реалізації, внесено необхідні зміни до законодавства, інтегровано гуманітарні телемедичні рішення в заклади охорони здоровʼя.

Протягом дії воєнного стану Україна отримала гуманітарну телемедичну допомогу на суму близько 4 млн дол. США. За підтримки партнерів 6 телемедичних рішень вже успішно функціонують в українських закладах охорони здоров’я, а ще 3 знаходяться на етапі підготовки.

Завдяки телемедичним рішенням медичні працівники надають допомогу пацієнтам із вогнепальними та вибуховими травмами, використовують нейрореабілітаційне рішення з інструментами доповненої реальності для комплексного лікування пацієнтів із пошкодженням головного мозку або ортопедичною травмою.

У двох лікарнях вже встановлені віртуальні операційні, які дозволяють хірургам брати участь в онлайн-консультуванні.

У 182 медичних закладах України вже можливо проводити дистанційний моніторинг вагітності за допомогою портативного діагностичного комплексу.

У 30 закладах охорони здоров’я встановлені телемедичні платформи, за допомогою яких пацієнти можуть самостійно провести такі базові обстеження, як вимірювання температури тіла, артеріального тиску, насичення крові киснем, виконання електрокардіограми тощо.

Щоб автоматично виявити ураження головного мозку, у 5 закладах вже використовують штучний інтелект для аналізу комп’ютерної томографії.

Коментар Марії Карчевич

«Телемедицина вирішує низку проблем з доступністю послуг, особливо для пацієнтів, які за власним станом і віддаленістю не можуть відвідати лікаря. Застосування методів та засобів телемедицини дозволяє лікарям запровадити телемедичне консультування та віддалений моніторинг показників здоров’я. Впровадження телемедицини у віддалених місцевостях та за умов нестачі лікарів — це сучасне та ефективне рішення у сфері охорони здоров’я», — зазначає Марія Карчевич, заступниця міністра охорони здоровʼя з питань цифрового розвитку.

Загалом до надання телемедичних послуг підключені 328 закладів охорони здоровʼя:

  • 1259 медичних працівників навчилися користуватися телемедичним обладнанням;
  • 1031 навчальна сесія відбулася в рамках навчання медпрацівників надавати телемедичні послуги;
  • 8893 телеконсультації проведено завдяки впровадженим телемедичним рішенням.

На виконання стратегії розробляються функціональні можливості електронної охорони здоровʼя для застосування телемедицини за трьома напрямами: телеконсультування, телеметрія та телерадіологія.

Зросте і кількість телемедичних послуг у Програмі медичних гарантій. У 2024 р. вони увійдуть у 31 із 41 пакета медичних послуг, що майже втричі більше, ніж у 2023 р.

Крім того, стратегічними цілями залишаються підвищення цифрової компетентності працівників охорони здоровʼя та розвиток технічного забезпечення для впровадження телемедичних рішень.

У 2024 р. телемедицина буде потужним інструментом для надання медичної та реабілітаційної допомоги. Завдяки телемедичним рішенням медичні послуги стають ще більш доступними та зручними.

Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.

Редакція журналу «Український медичний часопис» за матеріалами moz.gov.ua