Коли носити медичну маску: рекомендації від МОЗ України

9 січня 2024 о 13:14
1725

Носіння медичних захисних масок, збереження безпечної відстані та введення «локального карантину» в окремих містах чи областях під час високого рівня захворюваності на гострі респіраторно-вірусні інфекції (ГРВІ) є основними протиепідемічними та профілактичними заходами, які залишаються в силі в Україні незалежно від відміни загальнонаціонального карантину через COVID-19.

Про це повідомляють у МОЗ України та зазначають, що такі протиепідемічні заходи можуть бути впроваджені в регіонах або конкретних районах та містах, де зафіксовано перевищення епідемічного порогу. Також ці заходи можуть бути активовані у випадку виникнення спалаху респіраторно-вірусних інфекцій у конкретних установах чи організаціях, включаючи навчальні заклади. Наприклад, це може стосуватися окремих класів чи шкіл, а також підприємств.

Рівень захворюваності, який визначає перевищення епідемічного порогу, є різним для кожної області та розраховується з урахуванням кількості населення та інтенсивності поширення респіраторно-вірусних інфекцій під час епідсезону. Епідсезон в Україні зазвичай розпочинається в жовтні і завершується навесні.

Коментар Ігоря Кузіна

«На рівні кожної області у разі ускладнення епідситуації комісія з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій розглядає, які протиепідемічні заходи застосовувати, та ухвалює фінальні рішення: це буде локальний карантин в окремих класах чи школах, додаткові обмеження в місцях масового скупчення людей, зокрема рекомендація носити маски чи обмежувати кількість відвідувачів в установах та організаціях. В інших випадках носити маску рекомендовано і потрібно людям, які мають ознаки захворювання: особливо якщо вони перебувають у місцях масового скупчення людей, у транспорті чи лікарні, у бомбосховищі чи в укритті з недостатньою вентиляцією повітря. У такому випадку маска — обов’язкова для людини, яка занедужала, це дозволяє знизити ризик зараження інших (здорових осіб) від хворого. Якщо людина відчуває ознаки застуди, краще залишатися вдома та зв’язатися з сімейним лікарем дистанційно», — пояснив заступник міністра — головний державний санітарний лікар України Ігор Кузін.

Коли вдягати маску

Вдягати захисну маску рекомендовано:

  • якщо відчуваєте ознаки застуди, кашляєте або чхаєте та не можете залишатися вдома;
  • пацієнтам із симптомами застуди або з підозрою на інфекцію, що передається повітряно-крапельним шляхом, — маска обмежить потенційне розповсюдження респіраторних виділень;
  • якщо доглядаєте за хворим на ГРВІ, COVID-19 та грип;
  • здоровим людям, які перебувають у місцях великого скупчення, з метою додаткового захисту;
  • лікарям та медичним працівникам під час огляду пацієнтів, які мають респіраторні симптоми, та під час процедур і маніпуляцій, які вимагають стерильності, щоб захистити пацієнта від можливих інфекцій.

Правила використання маски

  • Стежити за тим, щоб маска щільно прилягала до обличчя, прикривала ніс та рот;
  • змінювати маску щонайменше кожні 2 год або частіше, щойно вона стала вологою.

Вірусні інфекції передаються не тільки повітряно-крапельним, а й контактним шляхом. Тому використання лише маски буде недостатньо. Найбільш ефективними методами профілактики в період респіраторно-вірусних захворювань та епідемій є комплекс з вакцинації, дотримання правил особистої гігієни (миття рук, обробка рук антисептиками, особливо після контакту з поверхнями, як дверні ручки, поручні в транспорті тощо), правильного харчування, регулярного провітрювання приміщень, уникнення тривалого перебування в місцях скупчення людей, ізоляції вдома у разі появи симптомів застуди.

Нагадаємо, з жовтня 2023 року в Україні на ГРВІ, грип та COVID-19 перехворіли 1,9 млн осіб, з них 56% — діти. За перших ознак захворювання необхідно звернутися до сімейного лікаря, не вдаватися до самолікування, а під час хвороби подбати про безпеку рідних та колег (залишатися вдома, використовувати індивідуальний посуд).

Найефективнішим способом посилення імунітету проти грипу та COVID-19 у світі визнана вакцинація. Наразі усі області забезпечені безоплатною вакциною проти COVID-19. Вакцинуватися можна в пунктах щеплення чи в амбулаторії через запис у свого сімейного лікаря. Медики використовують вакцини Janssen (виробник «Johnson&Johnson») та Comirnaty (виробник «Pfizer»). Також доступна вакцина проти COVID-19 для дітей з 5-річного віку (виробник «Pfizer» — вакцина Comirnaty для дітей). Інформацію про найближчі пункти вакцинації, їх адреси та графік роботи можна знайти за посиланням або зателефонувавши до контакт-центру МОЗ за номером 0 800 60 20 19.

Щеплення проти грипу рекомендовано робити щосезону. Вакцину проти грипу корейського або французького виробництва можна купити в аптеці. Обидві вакцини пройшли державний контроль якості.

Нагадаємо, ВООЗ закликає повернутися до носіння масок у зв’язку з підвищенням захворюваності на COVID-19.

Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.

Редакція журналу «Український медичний часопис» за матеріалами moz.gov.ua