Затверджено порядок раннього виявлення порушень розвитку у дітей

28 грудня 2023 о 09:36
1281

Уряд на своєму засіданні 27 грудня 2023 р. затвердив порядок раннього виявлення порушень розвитку у дітей віком до 4 років. Система раннього втручання передбачає виявлення та профілактику порушень розвитку у дітей, поліпшення їх розвитку, підвищення якості життя, супровід та підтримку сімей з дітьми віком від народження до 4 років та запобігає інвалідизації дітей у майбутньому.

Коментар Віктора Ляшка

«Перші роки життя людини відіграють визначальну роль для того, яким буде все її життя. За підрахунками іноземних фахівців, кожен долар, витрачений на раннє втручання, заощаджує до 17 доларів, які знадобилися б на лікування та спеціальні навчальні програми в майбутньому. Саме система раннього втручання запобігає інвалідизації дітей, у яких виявлені порушення від народження, та необхідності їх утримання в спеціалізованих закладах. І мова не лише про дітей, а і про їх батьків. Це система, яка поліпшує якість життя всієї сім’ї, навіть якщо не завжди можна зробити дитину здоровою», — зауважив міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко.

Раннє втручання у Програмі медичних гарантій

Впровадження механізму раннього втручання стане можливим на рівні системи охорони здоров’я в межах відповідних договорів медзакладів з Національною службою здоров’я України  (НСЗУ) за Програмою медичних гарантій. Мова про медичні послуги в межах пакетів «Первинна медична допомога», «Медична реабілітація немовлят, які народилися передчасно та/або хворими протягом перших 3 років життя» та «Неонатальний скринінг».

Зокрема, мова йде про проведення якомога ранішого обстеження дитини командою фахівців різних напрямків, таких як лікар, реабілітолог, дитячий психолог, педагог-дефектолог, логопед та інші спеціалісти за необхідності. Крім того, важлива робота спрямована на ранню реабілітацію дитини та надання підтримки сім’ї.

Неонатальний скринінг

Найперші етапи виявлення захворювань на ранньому етапі вже впроваджені у медичних закладах. Це неонатальний скринінг — дослідження, яке охоплює 21 рідкісне генетичне захворювання та проводиться в перші 48–72 год життя дитини.

Система скринінгу дозволяє виявляти наявність спадкових та вроджених патологій у ранній стадії хвороби немовляти. Завдяки своєчасно призначеному лікуванню симптоми хвороби можна нівелювати або значно полегшити їх перебіг.

Впродовж 2023 р. проведено понад 154 тис. обстежень на базі регіональних центрів скринінгу. Проведення скринінгу абсолютно безоплатне для родини, включаючи подальше обстеження та лікування дитини у разі виявлення ризиків. Для отримання послуги батькам новонародженого необхідно лише надати письмову згоду на проведення дослідження. Після цього лікар сформує пакет документів для лабораторії.

Загалом за період функціонування програми розширеного неонатального скринінгу виявлено близько 250 підтверджених орфанних захворювань, з яких 24 — спінальна мʼязова атрофія.

Саме у перші роки життя є найвищі шанси запобігти появі обмежень як у фізичному, так і психосоціальному розвитку дитини.

З порядком раннього виявлення порушень розвитку у дітей віком до 4 років можна ознайомитися за посиланням.

Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.

Редакція журналу «Український медичний часопис» за матеріалами moz.gov.ua