Законопроєкт про обмеження для медичних працівників рекомендований до першого читання

19 грудня 2023 о 13:15
2064

На засіданні Комітету Верховної Ради України з питань здоров’я нації, медичної допомоги та медичного страхування (далі — Комітет), яке відбулося 18 грудня 2023 р. в режимі оn-line, депутати розглянули низку важливих для медичної галузі питань.

Удосконалення обмежень для медичних, фармацевтичних працівників та фахівців з реабілітації

Зокрема, було розглянуто проєкт закону № 10293 «Про внесення змін до Основ законодавства України про охорону здоров’я щодо удосконалення обмежень для медичних, фармацевтичних працівників та фахівців з реабілітації під час здійснення ними професійної діяльності».

Це урядовий законопроєкт, яким пропонується встановити перелік заборонених форм взаємодії медичних, фармацевтичних працівників та фахівців з реабілітації з представниками виробників та продавців ліків, медичних виробів та засобів реабілітації.

Мова йде, зокрема, про заборону отримання медиками, фармпрацівниками та фахівцями з реабілітації фінансової винагороди або будь-яких інших стимулів матеріального чи нематеріального характеру за призначення ліків конкретного виробника.

Подібні заборони багато років діють у таких провідних країнах, як Франція (на отримання медиками стимулів матеріального чи нематеріального характеру), США (де для медиків діє відмова від будь-яких подарунків) або загалом у країнах ЄС (фармпредставникам забороняється рекламувати та пропонувати винагороду медикам).

Народні депутати — члени Комітету ухвалили рішення рекомендувати Верховній Раді за результатами розгляду в першому читанні прийняти його за основу.

За проголосували 12 народних депутатів: Лада Булах, Вікторія Вагнєр, Василь Вірастюк, Дмитро Гурін, Оксана Дмитрієва, Валерій Дубіль, Юрій Заславський, Валерій Зуб, Сергій Кузьміних, Максим Перебийніс, Михайло Радуцький, Ольга Стефанишина. Утрималися: Артем Дубнов та Михайло Макаренко.

Ознайомитися із законопроєктом № 10293 можна за посиланням.

Удосконалення медичних закупівель

Також на засіданні Комітету було розглянуто законопроєкт № 10282, спрямований на удосконалення системи медичних закупівель.

Ним пропонується внести зміни до Закону України «Про публічні закупівлі», які дозволять:

  • забезпечити затвердження Кабінетом Міністрів переліку ліків та медичних виробів, у тому числі медичного обладнання, які мають закуповуватися виключно з використанням інструменту електронних каталогів;
  • виключити цінові пороги для використання електронних каталогів;
  • врегулювати питання агрегованих закупівель;
  • використовувати переговорну процедуру при проведенні закупівель централізованою закупівельною організацією;
  • здійснювати закупівлі спільно з іншими державами Євросоюзу.

Голова Комітету Михайло Радуцький зазначив, що використання таких закупівельних інструментів, у разі ухвалення цього законопроєкту, сприятиме зниженню цін на медичні товари, в тому числі на медичне обладнання.

Комітет ухвалив рішення запропонувати Комітету з питань економічного розвитку, визначеному головним з підготовки законопроєкту, рекомендувати Верховній Раді за результатами розгляду в першому читанні прийняти його за основу.

За проголосували 13 народних депутатів: Лада Булах, Вікторія Вагнєр, Василь Вірастюк, Дмитро Гурін, Оксана Дмитрієва, Артем Дубнов, Юрій Заславський, Валерій Зуб, Сергій Кузьміних, Михайло Макаренко, Максим Перебийніс, Михайло Радуцький, Ольга Стефанишина.

Перевірки аптек

Також обговорювали питання про необхідність поновлення перевірок аптечних закладів Державною службою України з лікарських засобів та контролю за наркотиками (Держлікслужба) і Державною службою з питань праці.

На період воєнного стану Уряд запровадив мораторій на проведення заходів державного контролю і державного ринкового нагляду. Наразі дозволено лише здійснення позапланових перевірок за окремим рішенням центральних органів виконавчої влади за наявності визначених цією постановою підстав.

Необхідність перегляду ухваленого Урядом рішення виникла через звернення до голови та інших членів Комітету від представників фармацевтичної галузі та громадськості з приводу наявності численних порушень в організації роботи аптечних закладів.

М. Радуцький повідомив, що під час робочої зустрічі в Комітеті, присвяченої проблемним питанням роботи фармацевтичної галузі, представники аптечних мереж звертали увагу на поширені випадки недотримання законодавства при комплектуванні штату працівників аптек та інші недоліки в роботі, які, на їх переконання, зумовлені припиненням перевірок аптечних закладів та відтоком кваліфікованих кадрів в умовах війни.

«Усі вони просили нас порушити перед Урядом питання про поновлення перевірок аптечних закладів Держлікслужбою та Держпраці», — повідомив М. Радуцький.

Комітет ухвалив рішення рекомендувати МОЗ спільно з Держлікслужбою і Держслужбою з питань праці проаналізувати поточну ситуацію щодо відповідності аптечних закладів Ліцензійним умовам, надати пропозиції розв’язання проблеми та поінформувати за 2 тиж Комітет.

За проголосували 13 народних депутатів: Лада Булах, Вікторія Вагнєр, Василь Вірастюк, Дмитро Гурін, Оксана Дмитрієва, Артем Дубнов, Юрій Заславський, Валерій Зуб, Сергій Кузьміних, Михайло Макаренко, Максим Перебийніс, Михайло Радуцький, Ольга Стефанишина.

Регулювання обігу дієтичних добавок

Також на засіданні Комітету було порушено питання щодо прискорення внесення на розгляд Верховної Ради проєкту закону, спрямованого на удосконалення регулювання обігу дієтичних добавок.

Міністр охорони здоров’я України Віктор Ляшко поінформував членів Комітету про те, що відповідний законопроєкт вже підготовлений та проходить процедуру погодження в Уряді, після чого в установленому порядку буде внесений на розгляд Парламенту.

Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.

Редакція журналу «Український медичний часопис» за матеріалами facebook.com/committeehealth