МОЗ розроблено законопроєкт щодо БПР та професійної діяльності медиків

14 грудня 2023 о 13:40
2398

Міністерством охорони здоров’я України на громадське обговорення пропонується проєкт Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підготовки, безперервного професійного розвитку (БПР) та професійної діяльності за професіями у сфері охорони здоров’я».

Мета

Проєкт закону розроблено з метою забезпечення комплементарності норм законодавства у сфері охорони здоров’я, праці та освіти, а також встановлення повноважень органів виконавчої влади стосовно визначення єдиних кваліфікаційних вимог, здійснення підготовки, перепідготовки та БПР за професіями у сфері охорони здоров’я.

Обґрунтування необхідності прийняття акта

Проєкт закону розроблено відповідно до Кодексу законів про працю України, законів України «Про освіту», «Про фахову передвищу освіту», «Про вищу освіту».

На сьогодні чинні норми статей 74, 75 Основ законодавства України про охорону здоров’я є застарілими і такими, що не відповідають законодавству України у сфері праці та освіти. Разом з тим чинною редакцією абзацу четвертого частини другої статті 27 Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність» передбачено, що з метою підвищення кваліфікації лікарів-спеціалістів, які пройшли підготовку в інтернатурі та/або резидентурі за відповідною лікарською спеціальністю, у наукових установах може проводитися клінічна ординатура.

Так, Законом України № 2145-VIII від 5 вересня 2017 р. «Про освіту» внесено зміни до Закону України «Про вищу освіту» та виключено поняття «клінічна ординатура» та «клінічний ординатор». Відповідно до статті 18 Закону України «Про освіту» післядипломна освіта включає спеціалізацію, перепідготовку, підвищення кваліфікації, стажування, а у сфері охорони здоров’я — також інтернатуру та лікарську резидентуру.

Разом з тим на сьогодні частиною другою статті 75 Основ законодавства України про охорону здоров’я передбачено погодження навчальних планів та програм підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації медичних, фармацевтичних працівників та фахівців з реабілітації з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров’я, що не передбачено Законами України «Про фахову передвищу освіту», «Про вищу освіту».

Необхідність виключення частини другої статті 75 Основ законодавства України про охорону здоров’я також визначено заходом 2.7.6.1.2 очікуваного стратегічного результату 2.7.6.1 проблеми 2.7.6 Державної антикорупційної 2 програми на 2023–2025 роки, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 4 березня 2023 р. № 220.

У той же час відповідно до статті 42 Кодексу законів про працю України вимоги до компетентностей, обов’язків та кваліфікацій працівників визначаються професійними стандартами. Такі вимоги можуть визначатися кваліфікаційними характеристиками за відсутності професійних стандартів.

Кваліфікаційні характеристики працівників, які працюють у системі охорони здоров’я, визначені в Довіднику кваліфікаційних характеристик професій працівників. Випуск 78 «Охорона здоров’я», затвердженому та впровадженому наказом Міністерства охорони здоров’я України від 29 березня 2002 р. № 117.

Однак за низкою професій у сфері охорони здоров’я професійні стандарти вже введено в дію.

Зважаючи на зазначене вище, статті 74, 75 Основ законодавства України про охорону здоров’я, стаття 27 Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність» потребують перегляду.

Крім того, проєкт закону дозволить закріпити на законодавчому рівні повноваження органів виконавчої влади щодо затвердження порядку атестації медичних, фармацевтичних працівників та інших працівників сфери охорони здоров’я, порядку проведення верифікації інформації про освіту, кваліфікацію та професійний досвід працівників сфери охорони здоров’я, положення про систему БПР працівників сфери охорони здоров’я, переліків спеціалізацій підготовки здобувачів вищої та фахової передвищої освіти за спеціальностями у сфері охорони здоров’я, положень про інтернатуру, лікарську резидентуру, навчання на циклах спеціалізації та заходах БПР, номенклатури спеціальностей за професіями у сфері охорони здоров’я та переліків циклів спеціалізації і тематичного удосконалення за цими спеціальностями.

Також зважаючи на віднесення спеціальностей у галузі знань 22 «Охорона здоров’я» до числа Переліку спеціальностей, здобуття ступеня освіти з яких необхідне для доступу до професій, для яких запроваджено додаткове регулювання, а також те, що Міністерство охорони здоров’я України є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері розвитку кадрового потенціалу системи охорони здоров’я, вищої медичної, фармацевтичної освіти та науки, виникає необхідність передбачення вимоги щодо затвердження професійних стандартів на професії у сфері охорони здоров’я після погодження з Міністерством охорони здоров’я України.

Таким чином, усе вищенаведене підтверджує необхідність прийняття зазначеного проєкту Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підготовки, безперервного професійного розвитку та професійної діяльності за професіями у сфері охорони здоров’я».

Основні положення проєкту акта

Проєктом закону передбачається внести зміни, а саме:

  • статті 74, 75 Основ законодавства України про охорону здоров’я викласти в новій редакції, що стосуються визначення єдиних кваліфікаційних вимог до осіб, які провадять певні види медичної і фармацевтичної діяльності, надають реабілітаційну допомогу та здійснюють іншу професійну діяльність за професіями у сфері охорони здоров’я, а також порядку їх атестації та проведення верифікації інформації про їх освіту, кваліфікацію та професійний досвід; засад та особливостей підготовки, перепідготовки та БПР за професіями у сфері охорони здоров’я;
  • абзац четвертий частини другої статті 27 Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність» викласти в новій редакції, згідно з якою наукові установи можуть здійснювати підготовку лікарів-спеціалістів у сфері післядипломної освіти згідно з отриманою ліцензією на відповідну освітню діяльність за спеціальностями, що відповідають профілю діяльності наукової установи;
  • доповнити статтю 42 Кодексу законів про працю України новим абзацом, згідно з яким професійні стандарти на професії у сфері охорони здоров’я затверджуються після погодження з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров’я.

Проєкт Закону України

Порівняльна таблиця

Пояснювальна записка

АРВ

Довідка ЄС

Куди надавати пропозиції

Зауваження та пропозиції приймаються Управлінням медичних кадрів, освіти і науки МОЗ протягом 30 днів з дня оприлюднення в письмовому або електронному вигляді на адресу:

01601, м. Київ, вул. Грушевського, 7; e-mail: [email protected]; тел.: (044) 253-24-44.

Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.

Редакція журналу «Український медичний часопис» за матеріалами moz.gov.ua