Вимагати кошти у пацієнта  — це злочин

13 грудня 2023 о 10:38
1610

Як повідомляють у МОЗ України, завдяки Програмі медичних гарантій (ПМГ) усі українці можуть безоплатно отримати широкий спектр медичних послуг. Однак практика неформальних платежів у медичних закладах продовжує існувати. Ця практика підкріплюється «традиціями» та менеджментом медзакладів.

Коментар Сергія Дуброва

«Така ситуація є абсолютно неприпустимою. Національна служба здоров’я України (НСЗУ) повністю покриває медзакладам вартість лікування та реабілітації пацієнтів. Пацієнти мають право на безоплатні ліки та перебування у стаціонарі, а лікарі та медсестри отримують заробітну плату шляхом раціонального розподілу коштів керівництвом закладу. Вимагати кошти у пацієнта  — це злочин», — зауважив перший заступник міністра охорони здоров’я Сергій Дубров.

Дослідження неформальних платежів

У МОЗ повідомляють, що для аналізу динаміки неформальних платежів проєктом Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) «Підтримка реформи охорони здоров’я» проведене дослідження. За його результатами визначено, що пацієнти повідомляють про значне зниження частоти і середніх розмірів неформальних платежів за всіма пріоритетними послугами порівняно з 2020 р. Однак їх кількість залишається значною: кожен шостий пацієнт при пологах і кожен другий при інсульті сплачував неформально за лікарські засоби.

Завдяки розширенню ПМГ та Національного переліку лікарських засобів з 2020 р. вдвічі скоротилася кількість пацієнтів, які стикалися із вказівкою придбати ліки власним коштом. За результатами дослідження, лише 23% пацієнтів вказали на таку причину неформальних платежів, тоді як у 2020 р. — 48%. При цьому у 2023 р. лише 3% пацієнтів стикнулися з безпосередньою вимогою платежів від медзакладу.

Нагадаємо, що всі витрати, повʼязані з лікуванням пацієнта в стаціонарних умовах, повністю покриваються пакетами ПМГ. НСЗУ перераховує медзакладам кошти за кожного пролікованого пацієнта.

Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.

Редакція журналу «Український медичний часопис» за матеріалами moz.gov.ua