Україна спільно з європейськими партнерами активно працює над створенням ефективної системи реагування на надзвичайні ситуації. У рамках цих заходів Міністерство охорони здоров’я України запроваджує систему медичних гарантій, яка включає контактування 193 медичних закладів, що потенційно надаватимуть допомогу під час будь-яких масштабних лих. Також розглядається створення стратегічного запасу лікарських засобів для використання в надзвичайних обставинах.
Про ці та інші обставини під час конференції управління Європейської комісії з питань готовності та реагування на надзвичайні ситуації у сфері охорони здоров’я (Health Emergency Preparedness and Response — HERA) розповів перший заступник міністра охорони здоров’я України Сергій Дубров, представивши у своїй доповіді національну стратегію готовності, зокрема, зосереджену на хімічних, біологічних, радіологічних та ядерних загрозах. Він також висловив серйозне занепокоєння стосовно можливості виникнення надзвичайних станів, пов’язаних із епідемічною небезпекою, у контексті повномасштабної війни. Зокрема, захоплення російськими військами Запорізької атомної електростанції значно підвищило ризики радіаційної та ядерної небезпеки в Україні.
Задля мінімізації наслідків надзвичайних ситуацій для здоров’я населення Україна співпрацює з Європейською комісією для визначення та реалізації положень, пов’язаних з переліком необхідних лікарських засобів та медичних виробів.
Готовність до надзвичайних ситуацій — тема другої щорічної конференції, організованої HERA у Брюсселі, яка зібрала 500 учасників як особисто, так і онлайн. Конференція об’єднала зацікавлені сторони з промисловості, академічних кіл, громадянського суспільства, національних, місцевих і регіональних органів влади, а також міжнародних організацій і країн-партнерів, щоб розпочати роздуми над темами стійкого забезпечення медичними контрзаходами, дослідженнями та інноваціями для кращої готовності, глобальні дані про епідемію та взаємозв’язок між зміною клімату та спалахами інфекцій.
На «полях конференції» відбулася зустріч представників МОЗ з єврокомісаром із питань охорони здоровʼя та безпеки харчових продуктів Стелою Киріакідес. Обговорювалися постійна підтримка України з боку Єврокомісії, питання розвитку програми медичної евакуації постраждалих українців до клінік Європи, а також готовність надати підтримку стосовно створення єдиного регуляторного органу у сфері лікарських засобів. Ці заходи свідчать про серйозне ставлення до можливих надзвичайних обставин та активність України та її європейських партнерів у підготовці до них.
Довідково. HERA присвятила свою другу щорічну конференцію вивченню стану готовності охорони здоров’я з упором на транскордонні загрози здоров’ю. Конференція надала можливість підбити підсумки досягнутого прогресу та обговорити можливі шляхи підвищення колективної готовності.
До початку 2024 р. HERA створить Альянс щодо стратегічних ліків (Critical Medicine Alliance), щоб об’єднати промисловість, фахівців охорони здоров’я та органи охорони здоров’я для оцінки вразливостей ланцюжків поставок ключових критично важливих ліків та спільного вироблення рішень для їх зміцнення.
Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.
Редакція журналу «Український медичний часопис» за матеріалами moz.gov.ua, health.ec.europa.eu