Загальний варіабельний імунодефіцит: затверджено стандарт медичної допомоги

27 листопада 2023 о 09:50
763

Наказом МОЗ України від 23 листопада 2023 р. № 1994 затверджено Стандарт медичної допомоги «Загальний варіабельний імунодефіцит».

Обґрунтування

Загальний варіабельний імунодефіцит (ЗВІД) є найпоширенішим клінічним первинним імунодефіцитом у дорослих, що характеризується порушенням диференціації B-клітин із дефектним виробленням імуноглобулінів. «Варіабельний» стосується гетерогенних клінічних проявів цього розладу, які включають рецидивуючі інфекції, хронічне захворювання легень, аутоімунні розлади, шлунково-кишкові захворювання та підвищену сприйнятливість до розвитку лімфоми. ЗВІД різноманітний як за клінічними проявами, так і за типами дефіциту. Незважаючи на характерне зниження в сироватці крові рівнів імуноглобуліну G (IgG) та імуноглобуліну А (IgA), у близько 50% пацієнтів також відмічають зниження рівня імуноглобуліну M (IgM) у сироватці крові та дисфункцію Т-лімфоцитів. За наявності ЗВІД Т-клітини передчасно припиняють своє дозрівання в тимусі, що призводить до виснаження Т-клітин та імунної дисрегуляції. Приблизно у третини пацієнтів із ЗВІД розвиваються аутоімунні захворювання. Крім того, можуть розвиватися аутозапальні, гранулематозні та/або лімфопроліферативні розлади.

Ефективні системи комунікації, які відповідають конкретним потребам окремих пацієнтів, є найважливішими для забезпечення своєчасної діагностики, направлення та лікування пацієнтів.

Також цим наказом визнано таким, що втратив чинність, наказ Міністерства охорони здоров’я України від 20 січня 2015 р. № 22 «Про затвердження та впровадження медико-технологічних документів зі стандартизації медичної допомоги при загальноваріабельному (первинному) імунодефіциті».

Ознайомитися із стандартом можна за посиланням.

Наказ МОЗ — за посиланням.

Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.

Редакція журналу «Український медичний часопис» за матеріалами moz.gov.ua