Створено Державну інформаційну систему трансплантації гемопоетичних стовбурових клітин

22 листопада 2023 о 11:50
747

Уряд схвалив постанову про затвердження положення про Державну інформаційну систему трансплантації гемопоетичних стовбурових клітин. Про це повідомляють у МОЗ України та зазначають, що пересадка стовбурових клітин може знадобитися при трьох видах хвороб:

  • гематологічні, наприклад, гострий лейкоз, множинна мієлома, плазмоклітинний лейкоз, лімфома Ходжкіна, неходжкінські лімфоми;
  • негематологічні, наприклад, L амілоїдоз чи POEMS-синдром;
  • аутоімунні.

Чому це важливо

У пошуку донора стовбурових клітин найголовніше — швидкість визначення клітинної спорідненості. Функціональні можливості системи дозволять у майбутньому оперативніше шукати і формувати пару донор-реципієнт, швидко обмінюватися інформацією та документами з іншими інформаційними системами.

Отже, після наповнення системи інформацією про «біологічні паспорти» (або результати обстежень) потенційних донорів гемопоетичних стовбурових клітин збільшиться кількість людей, яким буде надано медичну допомогу цим методом лікування.

До складу системи входитиме реєстр потенційних донорів гемопоетичних стовбурових клітин. Також постановою визначено порядок і умови наповнення реєстру, його функціонування, доступ до інформації та даних.

Коментар Віктора Ляшка

«Попри повномасштабну війну, галузь трансплантації активно розвивається. В Україні пересаджують нирки, печінку, серце, легені, підшлункову залозу. Зростають і показники трансплантацій гемопоетичних стовбурових клітин. За 9 міс 2023 р. їх провели більше, аніж за повний 2022 р.: 251 трансплантація нинішнього року і 223 — за увесь попередній. Ми чимало зробили і ще багато маємо зробити. Сьогодні ще один крок вперед — Уряд схвалив положення про Державну інформаційну систему трансплантації гемопоетичних стовбурових клітин. Чим більша кількість зареєстрованих потенційних донорів, тим більше шансів у пацієнтів на одужання. Однак для того щоб система запрацювала, важливо також розвивати і культуру донорства кісткового мозку. Кістковий мозок у донора повністю відновлюється протягом декількох тижнів. Тим часом чиєсь життя залишається врятованим», — зазначив міністр охорони здоров’я України Віктор Ляшко.

Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.

Редакція журналу «Український медичний часопис» за матеріалами moz.gov.ua