Відновлення медзакладів та безперебійне надання медичної допомоги обговорили на Колегії МОЗ

10 листопада 2023 о 15:20
1310

Проєкти відновлення медзакладів мають забезпечити безперебійне надання меддопомоги та слугувати розвитку медичної системи загалом. На цьому наголосив міністр охорони здоровʼя України Віктор Ляшко під час чергового засідання Колегії Міністерства охорони здоров’я України, яке відбулося 9 листопада 2023 р.

Коментар Віктора Ляшка

«За понад 20 міс повномасштабної війни росія пошкодила 1468 об’єктів у 619 медичних закладах України, ще 193 обʼєкти у 91 медзакладі зруйновано вщент. Також пошкоджено чи зруйновано більше ніж 755 аптек. Цивільна інфраструктура, в тому числі й медична, щодня зазнає прицільних атак. Лікарні, амбулаторії, поліклініки, пологові та інші медзаклади часто стають мішенню для ворога. Це все створює додаткове навантаження на медичну систему та ускладнює роботу медиків. Наше основне завдання в цих умовах — забезпечити безперебійне надання необхідної медичної допомоги українцям та створити передумови для побудови сучасної якісної медицини в Україні, в тому числі завдяки реалізації інфраструктурних проєктів», — зазначив міністр В. Ляшко.

Наразі потреби у відновленні та розвитку медичної системи протягом наступного десятиліття, включаючи будівництво та реконструкцію, загалом оцінюються у 16,4 млрд дол. США. МОЗ аналізує та пріоритезує усі наявні проєкти з відновлення та відбудови, а також координує спрямування наявних ресурсів.

Відбудова та відновлення медичної інфраструктури відбуваються як коштом державного бюджету, так і завдяки допомозі міжнародних та українських партнерів. Нині вже відновлено 216 медичних закладів, ще 163 — в процесі відновлення або покращання умов, 184 — відновлено частково. Найбільше відновлених медзакладів наразі на Миколаївщині, Дніпровщині, Київщині, Харківщині та Чернігівщині.

Коштом державного бюджету у 2023 р. реалізується 192 проєкти з відновлення у сфері охорони здоров’я на суму понад 4,7 млрд грн. Також Міністерство охорони здоровʼя разом зі Світовим банком спільно реалізують проєкт «Зміцнення системи охорони здоровʼя та збереження життя» (Heal Ukraine), що складається з 4 компонентів, які включають, серед іншого, відновлення та реконструкцію закладів «первинки», а також будівництво та реконструкцію медзакладів. Загальний очікуваний бюджет проєкту становить 500 млн євро.

Крім цього, здійснюється відбудова медзакладів коштами, зібраними в рамках фандрейзингової ініціативи Президента України UNITED24. Вже реалізовано два проєкти на Чернігівщині на суму майже 40 млн грн. Тривають будівельні роботи у ще 6 медзакладах, вартість яких оцінюється у понад 360 млн грн. Також відбувається процес підготовки проєктно-кошторисної документації для розширення спроможностей Центру психічного здоровʼя та реабілітації «Лісова поляна».

Для того щоб забезпечити безперебійне надання медичної допомоги в громадах, що знаходяться в зоні активних бойових дій, реалізуються тимчасові рішення. Йдеться про встановлення модульних тимчасових амбулаторій первинної медичної допомоги та пунктів екстреної медичної допомоги в найбільш постраждалих районах, а також мобільних амбулаторій.

Заслухавши та обговоривши інформацію щодо стану відновлення медичної інфраструктури, члени Колегії вирішили запровадити дієву взаємодію між Проєктним офісом МОЗ та структурними підрозділами з питань охорони здоровʼя обласних та Київської міської військових адміністрацій.

Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.

Редакція журналу «Український медичний часопис» за матеріалами moz.gov.ua