Зміни до порядку оформлення лікарняних, які набувають чинності з 10 листопада 2023 р.

10 листопада 2023 о 13:20
6202

Нещодавно Верховною Радою було прийнято закон, згідно з яким вагітна має право розпочати декретну відпустку пізніше.

Така можливість передбачена наказом Міністерства охорони здоров’я України від 18.10.2023 р. № 1810, який затверджує зміни до Порядку формування медичних висновків про тимчасову непрацездатність у Реєстрі медичних висновків в електронній системі охорони здоров’я (ЕСОЗ) (наказ МОЗ від 1 червня 2021 р. № 1066).

Звертаємо вашу увагу, що зміни щодо формування медичного висновку про тимчасову непрацездатність набирають чинності з 10 листопада поточного року.

Які зміни передбачено

  • Відтепер жінка може визначити дату початку відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами. 

Якщо жінка хоче продовжити працювати й після 30-го тижня вагітності.

У перший візит після початку 30-го тижня вагітності необхідно подати заяву лікареві із зазначенням дати початку відпустки. Так лікар має сформувати медичний висновок тимчасової непрацездатності вагітній з датою початку, зазначеною в заяві пацієнтки.

Якщо жінка бажає почати відпустку з 30-го тижня вагітності.

За замовчуванням медичний висновок тимчасової непрацездатності лікар сформує з 30-го тижня вагітності.

Якщо пологи відбудуться до зазначеної в заяві дати 

Медичний висновок тимчасової непрацездатності буде сформований з дати пологів. Такий процес не впливатиме на загальну тривалість медичного висновку з тимчасової непрацездатності і відпустки відповідно. Що, своєю чергою, не призводитиме до зменшення розміру допомоги з вагітності та пологів.

У разі тимчасової втрати непрацездатності до моменту відкриття медичного висновку тимчасової непрацездатності

Лікуючий лікар, який надає медичну допомогу жінці, має сформувати медичний висновок тимчасової непрацездатності у відповідній категорії.

  • Аналогічні зміни прийняті й відносно непрацездатності вагітних, які мають статус постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи

Якщо жінка бажає розпочати свою відпустку пізніше, ніж з 27-го тижня вагітності.

Вона має подати заяву лікареві, в якій зазначається дата початку дії медичного висновку тимчасової непрацездатності категорії «Вагітність та пологи».

  • При цьому строки медичного висновку тимчасової непрацездатності в категорії «Вагітність та пологи» не змінюються.

Нагадуємо, що стандартний строк медичного висновку тимчасової непрацездатності становить 126 календарних днів, але для жінок, в яких народилося кілька дітей або були ускладнені чи передчасні пологи, цей строк продовжується ще на 14 днів.

Раніше якщо ж жінка бажала продовжити працювати — вона могла це зробити, але при цьому кількість днів відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами зменшувалася пропорційно до кількості днів, коли вона продовжувала працювати.  Крім того, зменшувався і розмір допомоги з вагітності та пологів, оскільки він зумовлений фактичною тривалістю відпустки.

Натомість зараз жінка може продовжити працювати, а початок допологової відпустки перенести на більш зручний для неї період. Саме тоді й буде сформований медичний висновок про тимчасову непрацездатність і, відповідно,  нараховуватимуться соціальні виплати.

  • Окрім іншого, відтепер медичний висновок тимчасової непрацездатності до 5 днів пацієнту з симптомами COVID-19, грипу або ГРВІ знову можна відкрити дистанційно.

На період дії воєнного стану та протягом 3 міс з його припинення повертається можливість пацієнтам з симптомами COVID-19, грипу або ГРВІ відкривати лікарняний дистанційно тривалістю до 5 календарних днів.

При цьому за необхідності продовжити медичний висновок тимчасової непрацездатності на період понад 5 календарних днів пацієнт має обов’язково з’явитися на особистий прийом до лікаря.

Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.

Редакція журналу «Український медичний часопис»