Що робити, якщо ви запідозрили у себе COVID-19

10 листопада 2023 о 11:20
1076

Як ми повідомляли раніше, у травні 2023 р. ВООЗ заявила, що пандемія COVID-19 більше не є надзвичайною ситуацією у сфері охорони здоровʼя. У свою чергу, Уряд України наприкінці червня 2023 р. відмінив карантин, пов’язаний із COVID-19, на усій території України. Однак хвороба нікуди не зникла і залишається небезпечною для життя (особливо — людей із груп ризику). Водночас щеплення проти COVID-19, які знижують ризик тяжкого перебігу захворювання та його ускладнень, — безоплатні для кожного українця.

Що робити, якщо ви підозрюєте у себе ковід?

За перших симптомів COVID-19 (підвищена температура тіла, слабкість, ломота у мʼязах, втрата смаку або нюху, поява сухого кашлю, задишка) рекомендовано одразу звертатися до сімейного лікаря або найближчого медичного закладу, де можна отримати направлення на тестування.

Тестування

Право на безоплатне тестування має кожен громадянин України! Наразі доступні два типи тестів на COVID-19:

  • тест методом полімеразної ланцюгової реакції (ПЛР) (найвища чутливість у період між 7-м і 14-м днями після інфікування). Для дослідження береться мазок із носа і ротоглотки;
  • швидкий тест на визначення антигену SARS-CoV-2 (використовують на ранніх стадіях захворювання) і виявляють у вірусі певний білок на основі зразка з носа або носоглотки. Його перевагою є швидке та легке виконання (результат готовий за 15–30 хв).

Відповідно до стандартів, затверджених Міністерством охорони здоров’я, ПЛР-тестування на COVID-19 лікар обов’язково має призначати таким категоріям пацієнтів:

  • людям із підозрою на COVID-19;
  • людям з ознаками інших ГРВІ;
  • людям з ознаками вірусної пневмонії;
  • пацієнтам з позагоспітальною пневмонією;
  • контактним особам у разі появи симптомів, які не виключають COVID-19.

Першим трьом категоріям ПЛР-тестування призначають за умови, що їм не проводили скринінговий швидкий тест на визначення антигену SARS-CoV-2. Направлення на безоплатне тестування має надати сімейний лікар або (у разі його відсутності чи недосяжності) — лікар із найближчого медичного закладу.

Самоізоляція

Щодо самоізоляції, то її можна завершувати за відсутності симптомів через 5 днів з дати їх появи або з дати позитивного результату тестування. Якщо ж ви маєте COVID-19 і відчуваєте погіршення стану, зверніться до свого лікаря або (лише якщо потребуєте невідкладної допомоги) викликайте «швидку». Зараз в Україні на стаціонарне лікування направляють пацієнтів середньої тяжкості та тяжких хворих, а рішення про госпіталізацію ухвалює лікар на основі проведеного обстеження.

Наприкінці жовтня поточного року в області доставлено майже 50 тис. доз вакцини проти COVID-19 для проведення безоплатних щеплень. Загалом в Україні доступні понад 3,3 млн доз вакцини трьох виробників: Janssen — від Johnson&Johnson, Comirnaty — від Pfizer, CoronaVac — від Sinovac Biotech. Також доступна вакцина проти COVID-19 Comirnaty для дітей з 5-річного віку.

Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.

Редакція журналу «Український медичний часопис» за матеріалами moz.gov.ua