В Україні виявлено новий субваріант коронавірусу «рirola»

8 листопада 2023 о 11:40
1000

На Рівненщині виявили лабораторно підтверджений випадок нового субваріанта коронавірусу варіанта «омікрон» під назвою «рirola». Захворів 20-річний чоловік. Виокремити випадок «рirola» вдалося завдяки секвенуванню.

Про новий субваріант «рirola»

Новий субваріант вірусу (BA.2.86) під назвою «рirola» вперше був зафіксований влітку в Ізраїлі, потім його виявили в США, Данії та Великобританії. У серпні Всесвітня організація охорони здоров’я опублікувала оцінку ризику нового штаму коронавірусу як такого, що потребує моніторингу на рівні кожної країни.

Коментар Ігоря Кузіна

«У кожній області спеціалісти центрів контролю та профілактики хвороб відбирають зразки, щоб досліджувати штами та вивчати мутації, які виникають. Секвенування дозволяє відстежувати наявні штами та характер мутацій — для вживання оперативних заходів у разі збільшення кількості випадків захворюваності та формування подальшого підходу до лікування. Всесвітня організація охорони здоров’я та міжнародні експертні організації глобально ведуть спостереження за впливом нових варіантів SARS-CoV-2 на вакцини, тести та методи лікування для надання рекомендацій. Наразі за симптомами та клінічним проявом захворювання субваріанта «рirola» не виявлено особливих відмінностей від попередніх штамів COVID-19. Однак через велику кількість мутацій «рirola» швидше вражає ослаблений імунітет. Захворіти можуть навіть раніше вакциновані, однак вакцина знижує ризики ускладнень. Тому людям, які не завершили курс вакцинації проти COVID-19, та особам з групи ризику тяжкого перебігу захворювання необхідно проконсультуватися з сімейним лікарем та зробити щеплення. Вакцина — безоплатна та є у кожному пункті щеплення на рівні областей», — зазначив заступник міністра — головний державний санітарний лікар Ігор Кузін.

Симптоми субваріанта «рirola» такі самі, як і за інших варіантів COVID-19: нежить, підвищена температура тіла, кашель, головний біль, втома, втрата нюху або смаку, можливі подразнення очей та висип.

За минулий тиждень в Україні зареєстровано 9480 випадків COVID-19. Коронавірус забрав життя 45 українців, серед яких — одна дитина віком до 4 років. Вакцинація залишається єдиним способом набути імунітет та в разі захворювання перенести його легше й знизити рівень ускладнень під час хвороби.

Наразі в країні 16 422 034 українці отримали одну дозу вакцини проти COVID-19, 15 540 771 зробили 2 щеплення. Лише 3 267 536 осіб отримали бустерне щеплення та завершили курс з первинної вакцинації, необхідний для формування імунітету проти коронавірусної інфекції.

Для безоплатних щеплень в Україні є понад 3 млн доз вакцини: вакцина Janssen від Johnson&Johnson, вакцина Comirnaty від Pfizer. Також доступна вакцина проти COVID-19 для дітей з 5-річного віку (виробник Pfizer — вакцина Comirnaty для дітей).

Загальний рекомендований курс з первинної вакцинації проти COVID-19 та першого бустера — три щеплення. Перший бустер дорослим вводять через 5 міс після первинної вакцинації, дітям — через 6 міс. Для групи ризику тяжкого перебігу COVID-19 рекомендовано отримати додатковий бустер, якщо минуло понад 6 міс від попереднього бустера. Потребу в додатковому бустерному щепленні визначає лікар з огляду на стан пацієнта та епідеміологічну ситуацію в країні.

Рекомендована вакцинація залишається безоплатною у сімейного лікаря та пунктах щеплень. Зробити щеплення рекомендовано людям, які мають ослаблений імунітет чи супутні захворювання, віком старше 60 років, які перебувають у групі ризику тяжкого перебігу та смерті внаслідок коронавірусної хвороби.

Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.

Редакція журналу «Український медичний часопис» за матеріалами moz.gov.ua