У період з 17 жовтня до 6 листопада на Вінниччині лабораторно підтверджено 245 випадків гепатиту А. 182 людини потрапили до лікарень: 128 (з яких 24 дитини) пройшли лікування та виписані, ще 54 пацієнти залишаються в медичних закладах.
У відповідь на спалах вірусного гепатиту А на Вінниччині було посилено протиепідемічні заходи, зокрема тимчасово обмежили продаж товарів домашнього виробництва на ринках та ярмарках. Також фахівці центру контролю та профілактики хвороб провели додаткові перевірки на підприємствах, робота яких повʼязана з обслуговуванням мешканців, продуктами харчування та іншими епідемічно небезпечними сферами. Окрім того, посилено дезінфекцію водопровідних мереж.
Коментар Ігоря Кузіна
«У ході розслідування спалаху епідеміологи паралельно відпрацьовують усі можливі припущення щодо ймовірних джерел інфекції. Силами центру контролю та профілактики хвороб МОЗ України в області обстежено майже 80% працівників в епідемічно небезпечних типах виробництва. Ця робота має завершитися цього тижня. За попередніми підсумками, не виявлено спільного джерела інфікування. Оскільки зараз переважає контактно-побутовий шлях передачі, впроваджено вакцинацію осіб з кола близьких до хворих контактів, медичних працівників, це дозволяє зупинити поширення та локалізувати передачу інфекції. Кількість як госпіталізованих, так і нових випадків на Вінниччині зменшується, що свідчить про ефективність протиепідемічних заходів та контроль над спалахом», — зазначив заступник міністра — головний державний санітарний лікар України Ігор Кузін.
На рівні області у відповідь на спалах гепатиту А було доставлено понад 2 тис. доз вакцини. Наразі вона передбачена для медиків, контактних осіб, дітей та створення резерву. На Вінниччині проти вірусного гепатиту А вже вакциновано 597 осіб, з яких 549 медиків та 48 контактних осіб (рідних та близьких пацієнтів з підтвердженим діагнозом).
Загалом у Вінницькій обл. з 17 жовтня до 5 листопада відібрано 337 проб води для лабораторного дослідження, обстежено 780 працівників епідемічно небезпечних сфер (ринки, підприємства, які виготовляють продукцію масового вживання).
Що таке спалах?
Спалах інфекційної хвороби — це декілька захворювань на інфекційну хворобу, повʼязаних між собою спільним джерелом та (або) фактором передачі інфекції.
У Вінниці за перші кілька днів захворіло більше ніж 10 осіб з одного району міста, тому спеціалісти обласного центру контролю та профілактики хвороб разом з фахівцями Центру громадського здоровʼя та медиками почали епідемічне розслідування джерел спалаху, а епідеміологічна ситуація була визначена як спалах вірусного гепатиту А.
Чи може бути в Україні «епідемія гепатиту А»?
Випадки гепатиту А фіксуються на території України щороку в різних областях. Гепатит А має сезонність та зазвичай виявляється в холодну пору року. Наприклад, у 2022 р. було зафіксовано 281 випадок.
Здебільшого випадки не мають спільного епідеміологічного звʼязку, тобто одного спільного джерела інфікування, як зараз.
Станом на 6 листопада випадки гепатиту А зафіксовані в таких областях:
- Тернопільська (1 випадок);
- Закарпатська (11 випадків);
- Дніпропетровська (3 випадки).
Також протягом жовтня зафіксовано 12 випадків гепатиту А в Івано-Франківській обл. В осередках проведені епідрозслідування та заключна дезінфекція.
Кожен випадок окремо розслідують фахівці центрів контролю та профілактики хвороб — вивчають як джерело зараження, так і аналізують контактне коло осіб, хто міг бути «переносником» вірусу або потенційно може бути інфікованим. Таким чином встановлюють обставини захворювання і локалізують подальше поширення вірусу.
Загалом по країні за результатами проведення епідрозслідувань випадків захворювань на вірусний гепатит А не встановлено епідеміологічного зв’язку між випадками захворювань у різних областях.
Як передається гепатит А?
Гепатит А не передається повітряно-крапельним шляхом, як, наприклад, COVID-19. Гепатит А — це хвороба, яку люди називають «хвороба Боткіна» або «хвороба брудних рук». Це захворювання печінки, викликане вірусом гепатиту А, який передається фекально-оральним шляхом, найчастіше через брудні руки, інфіковану воду та їжу.
Вірус гепатиту А передається внаслідок вживання забруднених харчів або води, через недотримання особистої гігієни, а також у сім’ях, коли інфікована людина готує їжу для всіх членів сім’ї.
Які симптоми гепатиту А?
Найпоширеніші симптоми ВГА — слабкість, підвищена температура тіла, діарея, блювання, жовтяниця. Якщо помітили такі симптоми в себе чи близьких — негайно звертайтеся до свого сімейного лікаря.
Інкубаційний період вірусного гепатиту А зазвичай триває 14–28 днів. Серед найпоширеніших симптомів: слабкість, підвищена температура тіла, діарея, блювання, жовтяниця.
У людей, які перехворіли гепатитом А, формується пожиттєвий імунітет.
Яка профілактика гепатиту А?
Найдієвішими способами профілактики захворювання залишаються вакцинація та дотримання правил гігієни. Щоб уникнути поширення вірусу, і хворому, і здоровому потрібно ретельно мити руки, особливо після відвідування вбиральні, а також перед вживанням їжі. Не купувати продукцію на стихійних ринках. Якщо це харчі без індивідуального пакування, овочі чи фрукти — обов’язково мити їх та бажано «обдавати» окропом перед вживанням. Будь-яку небутильовану воду слід обов’язково кип’ятити, перш ніж пити. Не вживати молочні продукти, куплені на ринках, без попередньої термічної обробки. Купувати продукти швидкого харчування лише у відведених для цього місцях, перед вживанням «вуличної» їжі — мити руки та обробляти їх дезінфектором.
Для профілактики інфікування вірусним гепатитом А існує безпечна та ефективна вакцина. Вона не входить до переліку безкоштовних щеплень згідно з Календарем профілактичних щеплень. Вакцини проти гепатиту А, які зареєстровані в Україні, продаються на фармринку. Особливо важливо отримати щеплення проти гепатиту А дорослим, які працюють в епідемічно небезпечних сферах, — закладах громадського харчування та підприємствах харчової промисловості, водоочисних та каналізаційних спорудах.
Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.
Редакція журналу «Український медичний часопис» за матеріалами moz.gov.ua