Затверджено стандарт «Переломи середньої зони обличчя»

1 листопада 2023 о 16:30
1417

Наказом МОЗ України від 31 жовтня 2023 р. № 1886 затверджено Стандарт медичної допомоги «Переломи середньої зони обличчя (верхньої щелепи, вилицевого та назо-етмоїдального комплексу, орбіти)».

Обґрунтування

Переломи середньої зони обличчя (СЗО) залишаються одним з найбільш поширених видів травматичних пошкоджень кісток лицьового черепа, що виникають внаслідок автокатастроф та інших дорожньо-транспортних пригод, дії вогнепальної зброї, спортивних занять, падіння, побоїв та бійок, травми на виробництві.

Переломи СЗО трапляються як серед дітей, так і дорослих, при цьому можуть відмічати ізольовані їх типи (переломи виличних кісток, верхньої щелепи, орбіти тощо), а також у поєднанні з іншими переломами кісток обличчя, скелетною та черепно-мозковою травмою.

Травми СЗО можуть призвести до небезпечних для життя ускладнень та значних естетичних і функціональних розладів, таких як порушення функції жування, ковтання, дихання, нюху та зору. Окрім того, у пацієнта може розвинутися хронічний больовий синдром, а залишкові посттравматичні вади часто стають причиною психосоціальних розладів.

У зв’язку з цим своєчасна та точна діагностика переломів СЗО та їх правильне лікування, спрямоване на усунення/зменшення вираженості естетичних та функціональних порушень, а також скорочення термінів непрацездатності мають велике медико-соціальне значення. Разом з тим при лікуванні усіх видів переломів СЗО може існувати ряд загальних факторів, що потенційно підвищують ризик відомих ускладнень і здатні об’єктивно впливати на результат лікування, наведені в додатку 7 до цього Стандарту.

Надання медичної допомоги дітям з переломами СЗО здійснюється з урахуванням особливостей росту лицьового черепа у відповідний період розвитку дитини, а також спрямоване на встановлення взаємодії з дитиною та батьками/особами, які здійснюють догляд. Принципи лікування дітей, які отримали травму СЗО, подібні до принципів лікування дорослих, однак деякі аспекти лікування базуються на анатомічних особливостях дитини, стадії її соматичного, стоматологічного та психічного розвитку.

Лікування переломів СЗО повинно ставити на меті відновлення преморбідної форми та функції усіх відділів СЗО, а також уникнення ускладнень як місцевого, що передбачено в лікуванні різних типів переломів СЗО, так і загального характеру, що наведені в додатку 8 до цього Стандарту. Загальні сприятливі результати лікування переломів СЗО наведені в додатку 9 до цього Стандарту.

Ознайомитися зі стандартом та додатками до нього можна за посиланням.

Наказ МОЗ — за посиланням.

Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.

Редакція журналу «Український медичний часопис» за матеріалами moz.gov.ua