МОЗ пропонує врегулювати, які медичні послуги будуть платними для пацієнта

26 жовтня 2023 о 15:30
2735

Міністерство охорони здоров’я України повідомляє про оприлюднення проєкту постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання надання послуг з медичного обслуговування населення за плату від юридичних і фізичних осіб» (далі — проєкт постанови).

Обґрунтування

Законом України від 1 липня 2022 р. № 2347-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення надання медичної допомоги», серед іншого, доповнено статтю 18 Основ законодавства України про охорону здоров’я положенням, що заклади охорони здоров’я державної та комунальної форм власності можуть надавати послуги з медичного обслуговування, які не покриваються програмою медичних гарантій з медичного обслуговування населення, а також в інших випадках, перелік яких затверджується Кабінетом Міністрів України, за плату від юридичних і фізичних осіб. Плата за такі послуги з медичного обслуговування встановлюється закладами охорони здоров’я самостійно.

Загальний перелік медичних послуг (їх груп), які покриваються програмою медичних гарантій, визначається в Порядку реалізації програми державних гарантій медичного обслуговування населення у 2023 р., затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2022 р. № 1464 (далі — Порядок № 1464), однак для зіставлення різноманітних комбінацій діагнозів та медичних інтервенцій з відповідними медичними послугами (їх групами) згідно з пунктом 9 Порядку № 1464 застосовується Таблиця зіставлення медичних послуг з кодами національного класифікатора НК 025:2021 «Класифікатор хвороб та споріднених проблем охорони здоров’я» та/або національного класифікатора НК 026:2021 «Класифікатор медичних інтервенцій», затверджена наказом МОЗ від 03.04.2020 р.  № 773 (далі — Таблиця зіставлення).

Водночас Порядком № 1464 та Таблицею зіставлення чітко не визначено, яким чином необхідно визначати медичні послуги, які не покриваються за рахунок програми медичних гарантій. Саме тому існує необхідність нормативного врегулювання зазначеного питання, а також визначення переліку інших випадків, за яких заклади охорони здоров’я можуть надавати послуги з медичного обслуговування населення за плату від фізичних та юридичних осіб.

Проєктом постанови пропонується установити, що саме за допомогою Таблиці зіставлення буде визначатися, яка медична послуга фінансується за програмою медичних гарантій, а яка ні.

Також з метою приведення постанови Кабінету Міністрів України у відповідність із законодавством пропонується визнати такою, що втратила чинність, постанову Кабінету Міністрів України від 17 вересня 1996 р. № 1138 «Про затвердження переліку платних послуг, які надаються в державних і комунальних закладах охорони здоров’я та вищих медичних навчальних закладах», а також внести зміни до інших постанов Кабінету Міністрів України з метою узгодження законодавства.

Проєкт постанови КМУ

Перелік випадків

Перелік змін

Перелік, що втратив чинність

Пояснювальна записка

Порівняльна таблиця

АРВ

Додаток до АРВ

Куди надавати пропозиції

Зауваження та пропозиції приймаються Департаментом медичних послуг Міністерства охорони здоров’я протягом місяця з дня оприлюднення в письмовому або електронному вигляді на адресу: 01601, м. Київ, вул. Грушевського, 7, e-mail: [email protected] та [email protected].

Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.

Редакція журналу «Український медичний часопис» за матеріалами moz.gov.ua