Розширено спектр фахівців, які можуть проводити трансфузію донорської крові. До переліку додали ще 26 лікарських спеціальностей, переважно хірургічного профілю.
Раніше переливати кров, згідно з кваліфікаційними характеристиками, мали право лише лікарі-анестезіологи та лікарі-трансфузіологи. У постанові ж Кабінету Міністрів України, яка врегульовує механізм забезпечення донорською кров’ю фронту, зазначено, що всі, хто не має відповідного фаху, зобов’язані пройти навчальну програму від Центру трансплант-координації.
Коментар Василя Стрілки
«На жаль, останні 2 роки необхідність у переливанні крові зросла через травми, отримані внаслідок постійних артилерійських та ракетних обстрілів, що супроводжуються масивною крововтратою, яка повинна бути негайно заміщена. МОЗ реагує на ці реалії, розширюючи можливості надання трансфузіологічної допомоги. Наша мета — максимально наблизити донорську кров до пораненого», — зазначив директор Директорату високотехнологічної медичної допомоги та інновацій МОЗ Василь Стрілка.
Тому Міністерство охорони здоров’я затвердило зміни до кваліфікаційних характеристик лікарів, які відтепер повинні мати знання та вміння щодо переливання крові та її компонентів. Ця вимога додана до кваліфікаційних характеристик лікарів, які у своїй практиці стикаються з хірургічними втручаннями та невідкладними станами пацієнтів — хірургів, травматологів, комбустіологів тощо. Це, зокрема, дозволить лікарям зазначених спеціальностей, які вибрали боронити нашу країну та вступити до лав Збройних сил України, використовувати кров та її компоненти для порятунку наших бійців на передовій. Без зволікань та зайвої бюрократії. Аналогічним чином це працюватиме й у прифронтових госпіталях.
Разом з тим змінилися кваліфікаційні вимоги до отримання спеціалізації за фахом «Трансфузіологія». Тепер отримати її зможуть лікарі ширшого спектра спеціальностей. Це стимулюватиме збільшення кількості справжніх спеціалістів у відповідній галузі.
Як стати донором крові?
Надійні і сталі запаси крові та її компонентів потрібні завжди. Бо вони можуть врятувати життя не лише військовим, але й цивільним, які постраждали внаслідок розв’язаної росією війни проти України.
Долучитися до донорства й здати кров — надзвичайно просто:
- якщо ви живете у великому місті — зателефонуйте до центру крові свого міста і запишіться на певний день і час;
- якщо ви живете у селі або невеликому місті й центри служби крові від вас далеко — зателефонуйте до центру крові або до найближчої до вас районної лікарні. Ви можете зʼясувати, коли виїзна бригада, яка проводить забір крові, працюватиме саме у вашому регіоні.
Актуальні телефони центрів крові можна знайти на сайті Українського центру трансплант-координації (УЦТК).
Якщо вам складно відірватися від роботи, але серед ваших колег є багато однодумців, так само готових поділитися кровʼю з пораненими героями, — можна організувати день донора у своєму офісі. Алгоритм його організації та механізм запрошення виїзної бригади в офіс можна знайти на сайті УЦТК.
Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.
Редакція журналу «Український медичний часопис» за матеріалами moz.gov.ua