Як лікарю призначити наркотичні (психотропні) засоби, вартість яких відшкодовується в рамках програм місцевих бюджетів

5 жовтня 2023 о 09:37
3728

Шановні лікарі!

Звертаємо вашу увагу на те, що з 13 жовтня 2023 р. відпуск наркотичних (психотропних) лікарських засобів в аптеці почне здійснюватися виключно на підставі електронного рецепта.

Це стосується також і наркотичних (психотропних) лікарських засобів, часткова чи повна вартість яких відшкодовується в рамках програм місцевих бюджетів згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 17.08.1998 р. № 1303. Вони відпускатимуться також виключно за електронним рецептом.

Винятки діятимуть лише для лікарських засобів екстемпорального виготовлення у разі виникнення технічних питань у роботі електронної системи охорони здоров’я (ЕСОЗ), які унеможливлюють виписування електронних рецептів, або у випадку призначення таких препаратів на територіях, де тривають активні бойові дії. У таких випадках призначення та відпуск ліків можуть здійснюватися за паперовим рецептом.

Ця вимога визначена наказом МОЗ від 21.07.2023 р. № 1333 «Про внесення змін до наказу Міністерства охорони здоров’я України від 19 липня 2005 р. № 360».

Це рішення сприятиме попередженню неконтрольованого обігу наркотичних та психотропних препаратів, застосування яких має особливо небезпечні наслідки для життя та здоров’я людини. Разом з тим пацієнти, які проходять складне лікування та потребують знеболення, зможуть отримувати рецепт на такі ліки у більш зручний для них спосіб.

Як призначати наркотичні (психотропні) ліки, часткова чи повна вартість яких відшкодовується в рамках програм місцевих бюджетів

Тож розповідаємо, як призначати наркотичні (психотропні) лікарські засоби, часткова чи повна вартість яких відшкодовується в рамках програм місцевих бюджетів:

  1. Тепер електронний рецепт повноцінно замінить рецептурні бланки форми № 1 та № 3 для призначення наркотичних ліків у рамках програм місцевих бюджетів. Виписувати два рецепти немає потреби. Як і немає потреби дублювати рецепт у паперовій формі.
  2. Для виписування електронного рецепта оберіть відповідну програму в ЕСОЗ — «Наркотичні лікарські засоби за кошти місцевих бюджетів».
  3. Наступний крок — внесіть інформацію про рецепт, обравши лікарський засіб за міжнародною непатентованою назвою, його кількість, дозування, тривалість лікування та спосіб застосування.
  4. Додатково до способу застосування ліків вкажіть у полі «Сигнатура»:
  • частку відшкодування вартості ліків (50% чи 100% — тобто безоплатно);
  • ЄДРПОУ та найменування закладу, його місцезнаходження;
  • власне прізвище та ініціали.
  1. Підтвердіть рецепт та переконайтеся, що пацієнт отримав номер рецепта та код його погашення.
  2. За потреби чи на прохання пацієнта можна роздрукувати інформаційну довідку та видати її пацієнту. Зауважте, інформаційна довідка не прирівнюється до рецепта, тож її не потрібно засвідчувати підписом та печаткою лікаря.

Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.

Редакція журналу «Український медичний часопис» за матеріалами moz.gov.ua