У світі з’явився новий штам коронавірусу, що потребує моніторингу

28 вересня 2023 о 17:16
1873

У серпні 2023 р. Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) опублікувала оцінку ризику нового штаму коронавірусу, відомого під назвою «Pirola» як такого, що потребує моніторингу на рівні кожної країни. Новий варіант вірусу (BA.2.86) вперше був зафіксований в Ізраїлі, потім зʼявився в США, Данії та Великобританії.

Найпоширеніші симптоми

До найпоширеніших симптомів захворювання належать нежить, головний біль, втома, чхання та біль у горлі та рідше — подразнення очей і висип.

Наразі у світі зареєстровано майже 100 тис. нових випадків захворювання, викликаних новим варіантом коронавірусної інфекції (зокрема, у Великій Британії, США, Південній Африці, Швеції, Франції, Португалії, Канаді, Таїланді, Швейцарії та Австралії). В Україні випадків захворювання, викликаних новим штамом, поки що не зареєстровано.

Коментар Віктора Кузіна

«Ми не виключаємо, що новий варіант коронавірусної інфекції зʼявиться на території України. Враховуючи, що тисячі українців, які вимушено покинули свої домівки через війну, приїжджатимуть або повертатимуться додому з країн, де вже є новий штам. За результатами секвенування, тобто лабораторного дослідження зразків, відібраних від захворілих на COVID-19, проведених у національній референс-лабораторії Центру громадського здоров’я, наразі випадків штаму «Піроли» на території України не зареєстровано. Усі виявлені мутації наразі є довкола штаму «омікрон». Тому єдиним дієвим способом забезпечення імунітету залишається вакцинація, особливо для осіб з хронічними захворюваннями та населення, віком старше 60 років», — зазначив заступник міністра, головний державний санітарний лікар України Ігор Кузін.

Як запобігти

У кожній області під час епідсезону 2023/2024 спеціалісти центрів контролю та профілактики хвороб продовжать відбирати зразки, лабораторно досліджувати штами та вивчати мутації, які виникають. Секвенування дозволяє відстежувати наявні штами та характер мутацій, які виникають, — для вживання оперативних заходів у разі збільшення випадків захворюваності восени і взимку.

Рекомендована вакцинація залишається безоплатною у сімейного лікаря та пунктах щеплень. Людям, які мають ослаблений імунітет чи супутні захворювання; вагітним, особам віком старше 60 років; які перебувають у групі ризику тяжкого перебігу та смерті внаслідок коронавірусної хвороби, — необхідно подбати про імунний захист та зробити щеплення.

Загальний рекомендований курс з первинної вакцинації проти COVID-19 та першого бустера — це 3 щеплення. Перший бустер вводять через 5 міс після первинної вакцинації. Для групи ризику тяжкого перебігу COVID-19 рекомендовано отримати додатковий бустер, якщо минуло понад 6 міс від попереднього бустера. Також в Україні дозволена вакцинація проти COVID-19 з 5-річного віку.

Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.

Редакція журналу «Український медичний часопис» за матеріалами moz.gov.ua