Зростання у світі кількості неінфекційних захворювань (НІЗ) є однією з основних загроз громадському здоров’ю, адже вони призводять до високого рівня смертності та інвалідності населення. До поширених НІЗ належать серцево-судинні захворювання, цукровий діабет, хронічні респіраторні та онкологічні захворювання. В умовах надзвичайних ситуацій, епілепсія та хвороби нирок також є поширеними НІЗ.
До повномасштабного вторгнення росії в Україну, у 2020–2021 рр., смертність від серцево-судинних та онкологічних захворювань становила 86%. Дослідження свідчать, що гуманітарні ситуації, пов’язані з підвищеною захворюваністю та смертністю від НІЗ, можуть негативно впливати на показники громадського здоров’я впродовж багатьох років після їх закінчення.
На це впливає чимало факторів, зокрема пошкодження чи руйнування об’єктів інфраструктури та медичних закладів. За понад 15 міс повномасштабної війни в Україні ворожі обстріли пошкодили 1370 медзакладів, ще 184 об’єкти були зруйновані вщент. Стрес, підвищена тривожність, погане харчування та переривання лікування хронічних захворювань також вплинули на значне поширення та ускладнення перебігу НІЗ.
Тому в межах Україно-швейцарського проєкту «Діємо для здоров’я» у Дніпропетровській, Полтавській, Львівській, Рівненській областях проходять навчальні тренінги з впровадження PEN-протоколів, адаптованих до умов гуманітарної кризи (PEN-H) для закладів первинної медико-санітарної допомоги.
PEN-H протоколи включають комплекс пріоритетних економічно ефективних втручань, здатних забезпечити прийнятну якість медичної допомоги із дуже обмеженими ресурсами. Під час тренінгу учасники навчаються мотиваційного консультування, розглядають інструменти та практичні кейси на тему ведення пацієнтів із серцево-судинними захворюваннями та артеріальною гіпертензією, цукровим діабетом, бронхіальною астмою та хронічними обструктивними захворюваннями легень, напрацьовують активності для плану впровадження PEN-H протоколів у щоденну медичну практику.
Коментар Владислава Збанацького
«Ми бачимо, що сімейним лікарям та медичним сестрам бракує знань у темі профілактики та менеджменту НІЗ. Особливо бракує повноцінного залучення медичних сестер/братів до роботи з пацієнтами з НІЗ. Україно-швейцарський проєкт «Діємо для здоров’я» прагне посилювати спроможність закладів первинної медичної допомоги щодо раннього виявлення, лікування та ведення пацієнтів із НІЗ через розвиток навичок та компетенцій медичних працівників», — зазначив Владислав Збанацький, координатор з питань первинної ланки медичної допомоги Україно-швейцарського проєкту «Діємо для здоров’я».
Програма побудована на ідеї перевернутого навчання, тобто теоретичний матеріал студенти опрацьовують самостійно перед тренінгом (лекція 1 та 2), а на заняттях фокусуються на практичних вправах і груповій роботі. Крім того, викладачі тренінгів — це сімейні лікарі, медичні сестри та брати первинної медичної допомоги, які діляться з колегами власним досвідом, опираючись на сучасні стандарти та протоколи.
Щоб стати учасником тренінгу, необхідно звернутися до регіональних координаторів проєкту.
Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.
Редакція журналу «Український медичний часопис»,
Фото — baltapmsd.botg.gov.ua