Для покращення якості послуг реабілітації МОЗ ініціювало розвиток 6 реабілітаційних центрів досконалості. На їх базі застосовуватимуться передові методики надання такого виду допомоги та відбуватиметься навчання фахівців із мультидисциплінарних реабілітаційних команд (далі — МДРК).
Коментар Віктора Ляшка
«Наша система реабілітації у сфері охорони здоровʼя має стати найсильнішою в Європі. Це наш обов’язок перед Героями, які захищають нашу свободу зі зброєю в руках, ризикуючи життям і здоров’ям. Сучасна, доказова, ефективна та доступна для всіх, хто її потребує, — такою ми бачимо реабілітаційну допомогу. Процес розбудови мережі реабілітаційних закладів триває. Серед них вже є ті, які демонструють чудові результати та застосовують найкращі практики, є осередками безцінного досвіду. Ми називаємо їх реабілітаційними центрами досконалості. Важливо масштабувати цей досвід, адже це питання якості медичних послуг. Тому на базі таких медзакладів буде відбуватися навчання мультидисциплінарних реабілітаційних команд. Крім цього, тут працюватимуть над впровадженням нових доказових методів реабілітації», — повідомив міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко.
Критерії відбору медичних закладів
Центри досконалості розбудовуються на базі реабілітаційних відділень, які володіють необхідними знаннями та досвідом надання допомоги мультидисциплінарною реабілітаційною командою. Вони знаходяться у складі багатопрофільних лікарень та надають послуги, починаючи з гострого періоду.
Тренінгові центри створюються в тих медзакладах, де:
- сповідують цінності пацієнтоорієнтованої доказової реабілітації;
- демонструють ефективну командну співпрацю в реальному клінічному середовищі;
- мотивовані розвиватися та ділитися своїм досвідом і кращими практиками з мультидисциплінарними реабілітаційними командами з інших лікарень;
- мають достатні кадрові та інфраструктурні ресурси;
- мають оптимальне співвідношення фахівців з реабілітації до кількості пацієнтів;
- надають реабілітаційну допомогу та отримують оплату від Національної служби здоров’я України (НСЗУ) відповідно до вимог реабілітаційних пакетів програми медичних гарантій.
До участі в проєкті зі створення центрів досконалості вже запрошені:
- відділення гострої дитячої реабілітації НДСЛ «Охматдит»;
- Центр фізичної та реабілітаційної медицини КНП «Обласна клінічна лікарня Івано-Франківської обласної ради»;
- відділення фізичної та реабілітаційної медицини КНП «Міська клінічна лікарня № 4 Дніпровської міської ради»;
- відділення фізичної та реабілітаційної медицини КНП «Обласний клінічний центр нейрохірургії та неврології Закарпатської обласної ради»;
- Центр реабілітації Вінницької обласної клінічної психоневрологічної лікарні ім. акад. О.І. Ющенка;
- нейрореабілітаційне відділення КНП «Тернопільська обласна клінічна психоневрологічна лікарня».
Фахівці з центрів досконалості також обов’язково продовжуватимуть безперервний професійний розвиток. Для цього МОЗ збиратиме з обраних реабілітаційних відділень потреби в освіті. Після — відправлятиме мультидисциплінарні команди на навчання, у тому числі і за кордоном.
Для оцінки професійних потреб і спроможностей визначених мультидисциплінарних реабілітаційних команд МОЗ також долучатиме і зовнішніх експертів — фахівців із кращих іноземних реабілітаційних центрів.
Також надзвичайно важливим аспектом є те, що медзаклади, в яких відбуватиметься навчання, повністю відповідають логіці реабілітаційних маршрутів. Отже, сприятимуть розвитку спроможної реабілітаційної мережі.
Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.
Редакція журналу «Український медичний часопис» за матеріалами moz.gov.ua