Особливості вакцинації проти поліомієліту в Україні

13 вересня 2023 о 15:00
1294

Поліомієліт — це високоінфекційне захворювання, яке викликає поліовірус. У близько 0,5% випадків поліовірус переміщується з кишечнику і уражує центральну нервову систему, що призводить до розвитку в’ялого паралічу, часто невиліковного.

Ліків проти поліомієліту не існує. Єдиним захистом від хвороби є щеплення. Як пояснюють у Міністерстві охорони здоров’я, для профілактики поліомієліту використовують інактивовану поліомієлітну вакцину (ІПВ) та оральну поліомієлітну вакцину (ОПВ).

Згідно із Календарем профілактичних щеплень, затвердженим МОЗ, в Україні загалом треба отримати 6 доз вакцини: 2 дози вакцини ІПВ (у віці 2 і 4 міс) та 4 дози вакцини ОПВ (у віці 6 і 18 міс, 6 і 14 років). Їх можна отримати безоплатно у сімейного лікаря або педіатра.

Чим відрізняються ІПВ та ОПВ?

ІПВ — це інактивована поліомієлітна вакцина, яка містить вбитий вірус та вводиться ін’єкційно. Вона запобігає потраплянню поліовірусу в клітини нервової системи, що захищає від паралічу.

ОПВ — це оральна поліомієлітна вакцина, яка містить «живий», проте ослаблений вірус, її крапають у рот. Така вакцина добре формує імунітет у кишечнику дитини, тим самим захищає від зараження та зупиняє поширення інфекції.

Обидві вакцини захищають людину від хвороби, але ОПВ на додаток захищає і від можливості стати носієм збудника та передати його іншим.

Чому 2 вакцини

У країнах з низьким ризиком потрапляння збудника та з низьким ризиком його поширення (наприклад через високий рівень охоплення вакцинацією дітей — понад 90%), для щеплення можуть використовувати лише інактивовану вакцину (так роблять у США, Британії та в країнах ЄС).

У країнах із ризиком виникненням спалахів, зокрема й в Україні, використовують змішану схему вакцинації — як інактивовану, так і оральну поліомієлітну вакцину. У МОЗ зазначають, що у 2022 р. в Україні менше ніж 70% дітей віком до 1 року отримали необхідні щеплення від поліомієліту.

Якщо дитина отримала лише ІПВ, нічого страшного в цьому немає, проте за нагоди доцільно отримати хоча б одну дозу ОПВ. Виняток — діти з імунодефіцитом, адже їм протипоказана жива вакцина ОПВ.

Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.

Редакція журналу «Український медичний часопис» за матеріалами phc.org.ua