5 важливих змін у правилах виписування рецептів, які набудуть чинності в середині вересня

5 вересня 2023 о 17:04
5844

Шановні лікарі!

Як ми вже повідомляли, наказом МОЗ від 21.07.2023 р. № 1333 «Про внесення змін до наказу Міністерства охорони здоров’я України від 19 липня 2005 р. № 360» внесені зміни до наказу МОЗ від 19.07.2005 р. № 360 «Про затвердження Правил виписування рецептів на лікарські засоби і медичні вироби, Порядку відпуску лікарських засобів і медичних виробів з аптек та їхніх структурних підрозділів, Інструкції про порядок зберігання, обліку та знищення рецептурних бланків», зареєстрованого в Міністерстві юстиції 20.07.2005 р. за № 782/11062.

На сьогодні наказ ще не набув чинності. Набуття чинності цим наказом очікується в середині вересня поточного року, про що буде поінформовано додатково.

МОЗ України додатково повідомляє про 5 важливих майбутніх змін, які обовʼязково необхідно враховувати лікарям та фармацевтам у роботі. 

1. Відпуск наркотичних (психотропних) лікарських засобів в аптеці почне здійснюватися виключно на підставі електронного рецепта.

Це рішення сприятиме попередженню неконтрольованого обігу наркотичних та психотропних препаратів, вживання яких має особливо небезпечні наслідки для життя та здоров’я людини.

Разом з тим пацієнти, які проходять складне лікування та потребують знеболення, зможуть отримувати рецепт на такі ліки у більш зручний спосіб.

Можливість призначення наркотичних (психотропних) лікарських засобів за паперовим рецептом діятиме лише для екстемпоральних препаратів, а також у випадку призначення таких препаратів на територіях, де тривають активні бойові дії.

2. Призначення та відпуск наркотичних (психотропних) ліків, вартість яких відшкодовується в рамках програм місцевих бюджетів, почне здійснюватися за електронним рецептом.

Звертаємо вашу увагу, що зазначена зміна передбачає, зокрема, і те, що призначення лікарем наркотичних (психотропних) лікарських засобів, часткова чи повна вартість яких відшкодовується в рамках програм місцевих бюджетів згідно з Постановою КМУ від 17.08.1998 р. № 1303здійснюватиметься також виключно за електронним рецептом.

Для цього в електронній системі охорони здоровʼя почне діяти відповідна програма «Наркотичні лікарські засоби за кошти місцевих бюджетів».

Так, електронний рецепт повноцінно замінить рецептурні бланки форми № 1 та № 3 для призначення таких ліків.

 3. Для виїзду за кордон з наркотичними (психотропними) ліками пацієнту буде необхідна друкована інформаційна довідка до рецепта.

Разом із запровадженням зміни щодо відпуску наркотичних (психотропних) ліків виключно на підставі електронного рецепта передбачено, що з метою виїзду з території України для обґрунтування призначення таких ліків буде використовуватися інформаційна довідка до електронного рецепта з підписом та печаткою лікаря.

Отже, якщо пацієнт планує виїжджати за кордон і при цьому буде перевозити ліки з собою — при виписуванні електронного рецепта лікар має надрукувати інформаційну довідку та засвідчити її власним підписом і печаткою лікаря.

4. Зміни щодо строку дії паперових та електронних рецептів на лікарські засоби.

Строк дії рецептів на рецептурні ліки за власні кошти пацієнта становитиме 90 календарних днів (замість 30 днів). Це дозволить пацієнту не лише рідше відвідувати медичний заклад, щоб поновити рецепт, а й зручніше погашати рецепт, виписаний на повний курс лікування.

При цьому для рецептів на наркотичні лікарські засоби, лікарські засоби, які підлягають реімбурсації або відпускаються на пільгових умовах, строк дії рецептів залишається незмінним: 10 календарних днів — для наркотичних лікарських засобів, 30 календарних днів — для решти зазначених груп ліків, вартість яких покривається за бюджетні кошти.

5. Удосконалено процес дистанційного виписування електронних рецептів.

Раніше виписування електронного рецепта на рецептурні ліки було можливим лише за наявності у пацієнта гострих чи хронічних захворювань або за потреби продовжити лікування. При цьому в електронній медичній картці пацієнта мали бути обовʼязково зафіксовані діагноз та призначення в плані лікування.

Ця вимога стане необовʼязковою. Так, у випадку звернення пацієнта дистанційними засобами звʼязку лікар буде мати право ухвалити рішення про виписування електронного рецепта на ліки без проведення особистого прийому пацієнта (за винятком пацієнтів, які проходять замісну підтримувальну терапію).

При цьому у своєму рішенні лікар має спиратися на отримані від пацієнта дані про його поточний стан, скарги, а також відомості з його первинної облікової медичної документації та обов’язково внести медичні записи про таку взаємодію до електронної системи охорони здоров’я.

Також звертаємо вашу увагу, що рішення лікаря про дистанційне призначення ліків у жодному разі не повинно суперечити галузевим стандартам у сфері охорони здоров’я, затвердженим МОЗ.

Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.

Редакція журналу «Український медичний часопис»