МОЗ України оновлено стандарти лікування пацієнтів з ВІЛ

22 серпня 2023 о 10:37
1518

Україна активно працює над поліпшенням стандартів лікування та догляду за пацієнтами, які живуть з ВІЛ. Оновлений Стандарт медичної допомоги «ВІЛ-інфекція», затверджений Міністерством охорони здоров’я України, замінює попередній від 16 листопада 2022 р. № 2092 та відображає нові підходи та покращені методики у сфері профілактики, діагностики, лікування та підтримки ВІЛ-інфікованих осіб. Основні цілі оновлення полягають в підвищенні ефективності тестування, лікування, надання медичних послуг та моніторингу пацієнтів.

Як зазначено в обґрунтуванні, впродовж останніх років в Україні зростає кількість нових випадків ВІЛ-інфекції, у більш ніж половини осіб (57,3% — у 2021 р.) діагноз встановлюють пізно, коли кількість клітин CD4 становить менше 350 клітин/мкл. На початку 2022 р. Україна посідала одне з перших місць серед країн Європейського регіону за кількістю осіб, які живуть з ВІЛ (за підрахунками, понад 244 тис. осіб), серед яких майже 40% не знають про свій ВІЛ-статус.

Цільові напрямки оновленого Стандарту включають:

  1. Раннє виявлення: посилення заходів для раннього виявлення осіб з ВІЛ-інфекцією, включаючи тестування та консультування.
  2. Лікування: забезпечення доступу до сучасних та ефективних методів лікування ВІЛ для збереження життя та покращення якості життя пацієнтів.
  3. Підтримка: надання психологічної, соціальної та медичної підтримки пацієнтам під час усього лікувального процесу.
  4. Профілактика: здійснення заходів для попередження передачі ВІЛ від матері до дитини, а також розробка імунізаційних стратегій для зниження ризику зараження серед груп ризику.
  5. Моніторинг: забезпечення системи моніторингу та оцінки ефективності лікування та догляду за ВІЛ-інфікованими особами.

Зазначено, зокрема, що пацієнтам у стабільному стані пропонують відвідування суб’єктів господарювання у сфері охорони здоров’я для отримання клінічних консультацій та поповнення запасів антиретровірусних препаратів один раз на місяць впродовж І кв. лікування після початку антиретровірусної терапії. У разі наявності позитивної динаміки перебігу захворювання, належної прихильності до лікування, відсутності побічних реакцій та ознак невдачі лікування у ІІ–IV кв. першого року лікування пацієнт може отримувати запас препаратів на 3 міс лікування, на другий рік лікування — на період до 6 міс лікування, через 2 роки перебування на лікуванні — на період до 12 міс лікування.

Оновлений Стандарт медичної допомоги «ВІЛ-інфекція» спрямований на зниження поширення ВІЛ, покращання якості лікування та догляду, а також на підвищення обізнаності та попередження інфікування серед населення. Він також містить індикатори якості медичної допомоги.

Ця ініціатива важлива для забезпечення медичного догляду та підтримки для ВІЛ-інфікованих осіб в Україні, допомагаючи знизити показники смертності та покращити якість життя пацієнтів.

Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.

Редакція журналу «Український медичний часопис» за матеріалами www.dec.gov.ua