Одного дня наші захисники повернуться додому, і всі вони потребуватимуть фізичної та психологічної реабілітації. Результати нового опитування соціологічної компанії Gradus Research свідчать, що 72% поранених українських військовослужбовців бояться, що після повернення до цивільного життя держава про них забуде. З них 60% зазначають, що їх найбільша потреба — це якісна медична допомога та реабілітація.
Нині Уряд напрацьовує річну національну програму з реалізації стратегічних напрямів євроатлантичної інтеграції України на 2024 р. Це комплексний документ, який має враховувати усі пріоритетні напрями та цілі держави у сфері обороноздатності та безпеки країни.
Коментар Марини Слободніченко
«За більше ніж 1,5 року війни тисячі поранених воїнів втратили кінцівки, сотні тисяч — отримали фізичні поранення внаслідок бойових дій, всі захисники без винятку потребують психоемоційного відновлення. Це завдання якісної та комплексної реабілітації. Наші захисники не мають повертатися до цивільного життя зі страхом, що держава про них забуде. Лікування та реабілітація повинні стати неперервним процесом. Ми як Уряд маємо забезпечити, щоб цієї допомоги було вдосталь і вона була доступною», — зазначила заступниця міністра з питань євроінтеграції Марина Слободніченко.
З цією метою Міністерство охорони здоров’я ініціювало включення розбудови ефективної системи надання медичної допомоги та комплексної реабілітації військовослужбовців до пріоритетних цілей соціально-гуманітарного забезпечення сектору безпеки та оборони річної національної програми євроатлантичної інтеграції. Документ напрацьовується для забезпечення виконання завдань з урахуванням Спільного комюніке, прийнятого за результатами саміту НАТО на рівні глав держав та урядів 11 липня 2023 р.
«Розвиток системи комплексної реабілітації, будівництво нових реабілітаційних центрів, а також поліпшення доступу до якісної психологічної допомоги є пріоритетом комплексної ветеранської політики, яку МОЗ формує спільно з Міністерством ветеранів. Важливо, щоб ця ціль була наскрізною в усіх планах держави, зокрема й у нашій міжнародній співпраці. Включення цього пункту до річної євроатлантичної програми уряду є сигналом для міжнародних партнерів, що у цьому напрямі ми готові отримувати не лише фінансову, але й фахову допомогу в імплементації стандартів та підходів НАТО», — прокоментувала заступниця міністра.
Окрім забезпечення ефективної системи медичної допомоги та реабілітації в розрізі соціально-гуманітарної підтримки, документ передбачає розбудову ефективної системи сервісів допомоги в цивільному житті. Обидві цілі органічно лягають у запропоновану Президентом доктрину п’яти основних пріоритетів, а саме: до національних завдань державної політики героїв. Вона, зокрема, передбачає, що Україна має створити найсильнішу в Європі галузь реабілітації та людиноорієнтовану систему підтримки захисників у поверненні до цивільного життя за принципом «рівний з рівним».
Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.
Редакція журналу «Український медичний часопис» за матеріалами moz.gov.ua