Екстремальна спека: як подбати про себе та ближніх

15 серпня 2023 о 09:50
1602

В Україну повернулася екстремальна спека, а це означає, що ризиків для здоров’я побільшає. Найчастіше потерпають від високих температур малюки віком до 2 років, особи віком старше 65 років, а також пацієнти з хронічними захворюваннями або психічними розладами.

Якщо ваші близькі належать до груп ризику, поцікавтеся, чи п’ють вони достатньо води, чи потрібна їм допомога. Залишайтеся на зв’язку з тими, хто може підпадати під ризик погіршення здоров’я внаслідок спеки, частіше цікавтеся їх самопочуттям.

Як запобігти погіршенню стану здоров’я?

Уникайте перебування на вулиці у найспекотніші години (з 10:00 до 18:00).

Проте якщо це неможливо, ховайтеся від прямих сонячних променів. На відкриті ділянки шкіри наносьте (і регулярно поновлюйте) сонцезахисний крем. Одягайте капелюх і легкий вільний одяг.

Якомога більше часу намагайтеся перебувати в приміщенні з кондиціонером.

Оптимальна температура в кімнаті має бути на 5–6 °С нижчою за зовнішню. Варто знижувати її поступово — щоразу на кілька градусів.

Пийте багато рідини, навіть якщо не відчуваєте спраги. 

Найкраще обирати чисту воду та уникати напоїв, що містять кофеїн. Пам’ятайте, що рідину, яку ви втрачаєте з потом, необхідно поповнювати, щоб уникнути зневоднення. Намагайтеся робити кілька ковтків води кожні 15–20 хв.

Охолоджуйте шкіру. 

За можливості частіше приймайте душ. Допомогти тілу трохи охолонути також можна, якщо вмитися прохолодною водою або занурити в неї руки й ноги.

Обережно плануйте спортивні активності.

Якщо можете, обмежте фізичну активність або перенесіть її на більш прохолодну частину дня. Обов’язково пийте багато води, робіть більше перерв, ніж зазвичай, щоб не створювати додаткового стресу для організму.

Їжте легку збалансовану їжу.

Коли спекотно, краще дотримуватися легкого, збалансованого харчування. Продукти з високим вмістом води, такі як полуниця, огірок, селера, кавун та листя салату, допомагають відновлювати рідину в організмі.

Відмовтеся від алкоголю.

Алкоголь впливає на кровообіг, спричиняє зневоднення, що може сильно зашкодити вашому організму, який і так з усіх сил намагається впоратися зі спекою. Крім того, вживання алкоголю погіршує сон.

Ніколи не залишайте дітей або домашніх тварин у машині.

У дуже спекотні дні варто бути уважними до свого здоров’я та стану людей навколо. Якщо вам або комусь із тих, хто поряд із вами, раптом стало зле — не зволікайте, звертайтеся за медичною допомогою.

ПОРЯДОК надання домедичної допомоги постраждалим при тепловому ударі

Ознаки теплового удару:

1) висока температура тіла, іноді досягає 41 °C;

2) червона, гаряча суха шкіра;

3) роздратованість, втрата свідомості;

4) прискорене поверхневе дихання.

Послідовність дій при наданні домедичної допомоги постраждалим при тепловому ударі:

1) перед наданням допомоги переконатися у відсутності небезпеки для себе, оточуючих, постраждалого та тільки за її відсутності перейти до наступного кроку;

2) заспокоїти постраждалого та пояснити свої наступні дії;

3) здійснити виклик екстреної медичної допомоги та дотримуватися вказівок диспетчера прийому виклику;

4) припинити дію тепла на постраждалого, перемістити у прохолодне приміщення;

5) визначити внутрішню температуру тіла:

визначення температури тіла слід проводити за умови використання спеціальних термометрів;

визначення температури тіла слід проводити за умови проходження відповідного навчання;

6) застосувати доступний метод охолодження постраждалого:

а) якщо визначена внутрішня температура тіла становить понад 40 °C, повністю занурити постраждалого у холодну воду з температурою 18–26 °C;

б) повне занурення слід продовжувати, поки внутрішня температура тіла постраждалого не буде нижче 39 °C;

в) під час занурення слід тримати голову постраждалого над водою;

г) якщо повне занурення постраждалого в холодну воду недоступне, використайте:

обкладання тіла постраждалого холодовими пакетами;

обдування тіла постраждалого вентиляторами або попередньо наклавши на тіло вологі серветки;

7) забезпечити постійний нагляд за постраждалим до приїзду бригади екстреної (швидкої) медичної допомоги;

8) за умови збереження свідомості слід давати постраждалому пити велику кількість рідини;

9) при погіршенні стану постраждалого до приїзду бригади екстреної (швидкої) медичної допомоги повторно здійснити виклик екстреної медичної допомоги;

10) за можливості зібрати у постраждалого чи оточуючих максимально можливу інформацію стосовно обставин виникнення теплового удару. Усю отриману інформацію передати працівникам бригади екстреної (швидкої) медичної допомоги або диспетчеру прийому виклику.

Якщо до приїзду бригади екстреної (швидкої) медичної допомоги постраждалий втратив свідомість, слід перейти до Порядку надання домедичної допомоги дорослим при раптовій зупинці кровообігу або Порядку надання домедичної допомоги дітям при раптовій зупинці кровообігу, затверджених наказом Міністерства охорони здоров’я України від 9 березня 2022 р. № 441.

Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.

Редакція журналу «Український медичний часопис» за матеріалами moz.gov.ua, rada.gov.ua