Україна вже зараз готується до деокупації своїх територій і розробляє візію та плани щодо їх реінтеграції.
Швидке та ефективне відновлення медичної системи є стратегічним завданням держави для піклування про людей, які жили в окупації.
Ці питання обговорювалися на міжвідомчій зустрічі за участю МОЗ України, міжнародних та громадських організацій, представників медичних закладів наприкінці липня 2023 р.
Подробиці
Під час розробки концепції щодо відновлення української системи охорони здоров’я на деокупованих у майбутньому територіях буде застосовано різний підхід до територій, що перебувають в окупації з 2014 р., і тих, що були окуповані після початку повномасштабного вторгнення.
Зокрема, медичні заклади на територіях, які росія окупувала після 24 лютого 2022 р., до початку повномасштабної збройної агресії функціонували в умовах проведеної реформи. Вони були автономізовані та уклали договори з Національною службою здоров’я України. Відповідно, основним завданням після деокупації там є відбудова медичної інфраструктури, формування штату працівників, які будуть забезпечувати роботу закладів, визначення актуальних потреб пацієнтів та формування відповідних пакетів послуг.
Території «тривалої окупації»
Також є території «тривалої окупації» — ті, що незаконно захопила росія ще з 2014 р. Заклади охорони здоров’я цих регіонів не працювали за принципами реформованої системи надання медичної допомоги, натомість на базі їх майна окупаційною владою були створені структури країни-окупанта. Тому інтеграція медичної системи на цих територіях повинна мати комплексний характер, тобто передбачати покроковий перехід до української системи охорони здоров’я.
Коментар Марії Карчевич
«Спільними викликами для закладів охорони здоров’я, що знаходяться під окупацією ворога, залишаються застаріла та зруйнована інфраструктура, міграція населення з окупованих територій, брак медичних фахівців, відсутність діджиталізації, пошкоджені логістичні шляхи, потреба в медичному забезпеченні тощо», — зазначила під час зустрічі заступниця міністра охорони здоров’я з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації Марія Карчевич.
Завдяки діалогу за участю партнерів та стейкхолдерів напрацьовуються спільне бачення та план дій, який буде коригуватися з урахуванням нинішньої та майбутньої ситуацій.
Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.
Редакція журналу «Український медичний часопис» за матеріалами moz.gov.ua