Безбарʼєрне відділення реабілітації має бути у кожній кластерній та надкластерній лікарні

2 серпня 2023 о 17:16
2074

Кожна кластерна лікарня повинна мати сучасне безбарʼєрне відділення реабілітації. На цьому наголосив міністр охорони здоровʼя України Віктор Ляшко під час селекторної наради з головами обласних, Київської міської військових адміністрацій, яка відбулася 2 серпня 2023 р.

Коментар Віктора Ляшка

«Українська доктрина, орієнтири якої представив Президент України під час виступу у Верховній Раді з нагоди 27-ї річниці прийняття Конституції України, чітко окреслює основні напрями, в яких має спільно рухатися центральна і місцева влада. Що стосується медичної сфери, то ключові задачі — це реалізація політики героїв шляхом розбудови мережі безбарʼєрних закладів якісної реабілітації у сфері охорони здоровʼя та створення можливостей для надання сучасних медичних послуг. Маємо працювати над цим вже зараз. Навіть в умовах повномасштабної війни МОЗ продовжує закуповувати та постачати в лікарні дороговартісне обладнання. Проводимо навчання фахівців з реабілітації. Прошу керівників медзакладів, зі свого боку, забезпечити належні умови для комфортного перебування пацієнтів у самих лікарнях із урахуванням стандартів безбарʼєрності», — зазначив В. Ляшко.

Міністр зауважив, що в кожній кластерній та надкластерній лікарні, яка включена до спроможної мережі госпітального округу, має бути сучасне безбарʼєрне відділення реабілітації орієнтовно на 30–60 ліжок. Майже в кожному медзакладі наразі є можливість провести модернізацію палат, аби пацієнти проходили лікування в комфортних умовах. Про це свідчать залишки коштів на рахунках лікарень, рівень яких становить 23,5 млрд грн. Відповідну інформацію під час наради представила Наталія Гусак, голова Національної служби здоровʼя України. Там, де такої можливості немає, має підключитися місцева влада.

«Бюджети громад наразі суттєво зросли через значні суми податку на доходи фізичних осіб (ПДФО), що забезпечуються відрахуваннями із грошового забезпечення військовослужбовців. Їх відповідальність — витрачати ці кошти раціонально. Пріоритети витрат місцевих бюджетів — це про справжнє ставлення громади до своїх героїв. Дякувати військовим слід не бруківкою, а якісною реабілітацією в сучасних умовах», — наголосив міністр.

Розробляючи проєкти реконструкції реабілітаційних відділень у лікарнях, важливо передбачити 1–2 ліжка для догляду за апалічними хворими.

Виплати заробітної плати медикам

У ході селекторної наради обговорили також стан виплати заробітної плати для медичних працівників. Порівняно з січнем, станом на червень рівень заробітної плати як лікарів, так і медсестер підвищився. Регіони — лідери за показниками середньої зарплати — Чернігівщина, Хмельниччина, м. Київ, Волинь, Вінниччина. Окремо зупинилися на випадках, коли в деяких медзакладах різниця між заробітною платою лікарів та керівника є дуже значною.

Інвентаризація медичного транспорту

Ще одним пунктом порядку денного було питання інвентаризації медичного транспорту в закладах цивільної медицини та передача автівок, що не використовуються, для потреб військової медицини. За час повномасштабної війни МОЗ коштом державного бюджету, у рамках спільних проєктів з міжнародними партнерами та у якості гуманітарної допомоги закупило та поставило в медичні заклади понад 1300 «швидких». Деякі з них стоять у відносно безпечних областях і жодним чином не задіяні, в той час коли на прифронтових територіях в автівках є гостра потреба. Міністр дав доручення провести інвентаризацію транспорту на місцях та передати їх для потреб медичної евакуації військовослужбовців.

Нагадаємо, з перших днів повномасштабної війни Міністерство охорони здоров’я України забезпечує медичні заклади критично важливим обладнанням, щоб потрібна медична допомога була доступною для кожного. Зокрема, протягом 2022–2023 рр. закуплено та доставлено 24 комп’ютерні томографи для потреб лікарень. Ще 24 комп’ютерні томографи будуть закуплені протягом 2023 р. у рамках співпраці МОЗ та Світового банку.

Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.

Редакція журналу «Український медичний часопис» за матеріалами moz.gov.ua