Кількість внесених у ЕСОЗ записів сягнула 2 млрд

25 липня 2023 о 15:27
1499

Усі електронні медичні записи, які вносять про пацієнта медичні працівники, зберігаються у його електронній медичній картці. Відтак медична інформація щодо діагнозів хронічних, інфекційних та неінфекційних хвороб пацієнта, проведених консультацій, щеплень, обстежень, перенесених операцій та госпіталізацій, проведеної діагностики тощо зберігається в єдиному захищеному місці. Електронна система охорони здоров’я (ЕСОЗ) — найбільша ІТ-система країни, стрімко розвивається, дає змогу позбутися паперових медичних карток, легко зберігати й аналізувати всю необхідну медичну інформацію.

Завдяки цифровізації медичні записи, внесені до ЕСОЗ, наприклад про вакцинацію, неможливо втратити чи загубити, натомість їх можна в будь-який момент відновити, звернувшись до сімейного лікаря. За потреби та з дозволу пацієнта лікар завжди може отримати дані, необхідні для призначення ефективного лікування. До того ж завдяки електронній медичній картці забезпечується багаторівневий захист медичної інформації про пацієнта, яку неможливо повноцінно забезпечити для паперових медичних карток.

Сьогодні увесь обсяг електронних медичних записів включає, зокрема, 62,7 млн електронних рецептів, 1,8 млн планів лікування, 19,7 млн медичних висновків про тимчасову непрацездатність та інше.  Найбільше електронних медичних записів створили у Києві — 203,1 млн, Дніпропетровській — 195,3 млн і  Харківській областях — 154,3 млн. До електронних медичних записів належать також електронні направлення. На сьогодні створено понад 342 млн направлень, з яких 42,2 млн сформовано у Києві. Відкрита статистика ведення електронних медичних записів дає змогу власникам та керівникам закладів охорони здоров’я бачити реальну картину щодо попиту на відповідні медичні послуги та послуги окремих лікарів.

Для того щоб ці дані могли бути якісно використані, Національна служба здоров’я України (НСЗУ) вживає відповідних заходів. Так, верифікація — це комплекс заходів з порівняння, встановлення відповідності та підтвердження відомостей, що містяться в центральній базі даних, з відомостями, отриманими від органів державної влади, відомостями з державних електронних інформаційних ресурсів, іншими даними.

Верифікація проводиться НСЗУ на постійній основі. Зокрема, дані про:

◼️ пацієнтів — проводяться дії стосовно активації і деактивації записів про пацієнта, зіставлення даних з даними Державного реєстру актів цивільного стану громадян (ДРАЦСГ) щодо померлих осіб, виявлення та усунення дублювання записів у системі тощо;

◼️ медпрацівників — зіставлення даних з даними ДРАЦСГ щодо померлих осіб, перевірки інформації про трудові відносини;

◼️ заклади охорони здоров’я або аптеки — перевіряються дані про заклад з його статусом і даними в Єдиному державному реєстрі, перевірка наявності чинної ліцензії на медичну практику чи право здійснення торгівлі лікарськими засобами;

◼️ медичні записи — встановлення коректності ведення тих чи інших медичних записів, здійснення перекриття медичних записів.

Враховуючи, що обсяги даних в ЕСОЗ є найбільшими в країні, то і результати верифікації теж масштабні. З 2019 р. було:

➖ верифіковано понад 12 тис. закладів охорони здоров’я;

➖ верифіковано понад 14 тис. аптек та місць відпуску лікарських засобів;

➖ деактивовано понад 2,27 млн записів про померлих осіб;

➖ проведено дедублікацію майже 1,7 млн записів.

У майбутньому функціонал ЕСОЗ доповнюватиметься новими цифровими інструментами, що, безумовно, покращить якість послуг і доступ до важливої медичної інформації.

Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.

Редакція журналу «Український медичний часопис» за матеріалами moz.gov.ua